mahaleb plod

Višeň mahalebka aneb turecká višeň. Okrasa parků a zahrad

Višeň mahalebka je opadavý keř nebo strom. Je využívána do městské zeleně nebo do zahrad. Není však jen pro okrasu, s pecek se získává koření. Poznáte ji podle malých višní, které mají černou barvu.

Višeň mahalebka (Prunus mahaleb) je opadavý keř nebo také strom, který se velmi větví. Dorůstá výšky 2-10 m, někdy dokonce i 12 m. V minulosti byla rozšířená v jižní Evropě, jihozápadní Ukrajině i ve střední Asii. Dnes se vyskytuje i ve střední Evropě, v teplejších oblastech.

Koruna stromu není většinou pravidelného tvaru. V dubnu a květnu vykvétá bílými kvítky, které jsou aromatické, po přičichnutí ucítíte hořkou, mandlovou vůni. Vyrůstají v hroznech a jsou oboupohlavní. Plody jsou malé višně, které jsou černé barvy. Koncem léta jsou plody žluté, postupně červenají, až nakonec získají černou barvu.

mahaleb - Višeň mahalebka aneb turecká višeň. Okrasa parků a zahrad

U nás můžeme najít dva poddruhy, Prunus mahaleb subsp. mahaleb má chlupaté letorosty, Prunus mahaleb subsp. simonkaii má letorosty hladké.

Pěstuje se nejen pro okrasu, ale z jeho plodů, konkrétně semen uvnitř pecek, se získává koření. Semena mají výraznou vůni a chuť. Dřevo mahalebky se také využívá v řezbářství, protože je těžké a tvrdé. Z plodů se vyrábí likér (maraska). Plody se příliš nehodí k přímé spotřebě, protože jsou trpké.

Jak mahalebku pěstovat

Višeň má ráda slunné stanoviště, příliš nesnese trvalé zastínění. Proto ji vyberte slunné nebo polostinné místo. Má ráda středně těžkou, mírně vlhkou půdu. Vyhovuje jí zásaditá zemina, ale nevadí jí i kyselejší. Dobře snese i městské znečištěné ovzduší. Je plně mrazuvzdorná. Je vhodná jako solitér i do stromořadí. Je to bohatě a už od země větvený keř, proto se často využívá do městských parků. Nezřídka je pěstována jako podnož pod třešně a višně. Snáší dobře sucho, daří se jí i na skalnatých, suchých stráních.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář