Co to jsou solární panely
To, co všichni známe pod pojmem solární panel, je panel složený z fotovoltaických článků, které dokážou měnit elektromagnetickou energii slunečního světla na energii elektrickou. Existují různé typy solárních panelů (viz níže), jejichž účinnost v přeměně této energie se pohybuje od 23 do 25 %.
Základní parametry
Jako laici se většinou nevyznáte v parametrech tak složitých zařízení, a tak vás těžko napadne posuzovat vztažnou plochu (plochu absorbéru, plochu apertury a celkovou obrysovou plochu), dále výkon a účinnost nebo modifikátor úhlu dopadu. Avšak zapamatujte si normu ČSN EN 12975, podle které se musí všechny tyto parametry řídit. Pokud váš dodavatel solárních panelů má certifikát splňující tuto normu, měly by být všechny výše zmíněné parametry v pořádku.
Typy solárních panelů
Typy solárních panelů jsou v současné době tři: fotovoltaická fólie, křemíkový solární panel a organický solární panel.
Fotovoltaická fólie
- jinak se jí také říká tenkovrstvé solární články, v angličtině thin film solar cells,
- využívá principu inkoustové tiskárny,
- může se tisknout v delších pásech, nebo dokonce na různě tvarované povrchy,
- je levnější než klasické fotovoltaické panely,
- ale zatím je také mnohem méně účinná (až 10x méně než křemíkové panely).
Křemíkový solární panel
- v tomto případě jsou solární články tvořené polovodičovými plátky – polovodičem je křemík,
- na spodní straně se nachází průchozí elektroda,
- na vrchu je skleněná antireflexní vrstva, aby do článku proniklo co nejvíce světla,
- účinnost je mezi 18 až 23 %, v ČR celoročně do 10 %,
- optimální teplota je 25 °C, při vyšších teplotách účinnost mírně klesá.
Organický solární panel
- tyto solární panely jsou zatím ve stádiu výzkumu,
- využívají nanotechnologií a poznatků z genetického inženýrství,
- pro výrobu elektrické energie by se mělo využít fotosyntézy,
- panely by měly být levnější a přitom účinnější (25 %).
Kam se dají solární panely umístit
Zřejmě největší výhodou solárních panelů je možnost jejich umístění téměř kamkoliv. Je možné je umístit na rodinné domy, na střechy firem, na samostatná pole (tady ale musíme zmínit neefektivnost, pokud pole zabírají jen solární panely), nad parkoviště u obchodních center apod.
Rodinné domy mohou mít solární panely umístěné na střeše, elektrická energie může pokrývat část spotřeby energie domácnosti, přebytek energie může být začleněn do sítě pro ostatní spotřebitele (pozor na blackout – viz dále).
Firmy mohou umístit solární panely na střechy, nad parkoviště apod. Elektrická energie pak může pokrývat část jejich spotřeby.
Parkoviště u obchodních center – solární panely mohou nejen vyrábět elektrickou energii, ale také chrání auta zákazníků před přehříváním apod.
Dotace na solární panely
Než se pro solární panely rozhodnete, jistě vás bude zajímat také možnost získání dotace na ně. Ano, taková možnost existuje a zřejmě se bude dále rozvíjet, spolu s tím, jak poroste snaha o tzv. zelenou energii.
Dotační program, který můžete využít, se jmenuje Nová zelená úsporám. Je určen pro vlastníky rodinných domů a bytových domů (ty jen v Praze). Výše dotace se pohybuje od 40 tis. do 120 tis. a závisí na tom, na co budete solární energii využívat (od ohřevu teplé vody až po solární systém s akumulací elektrické energie) a také na kraji, do kterého spadáte.
Solární panely na klíč
V dnešní době si můžete vybrat firmu, která vám solární panely instaluje tzv. na klíč. Výhodou je, že se nemusíte opravdu o nic starat, firma za vás vyřídí i dotace a navrhne takovou fotovoltaickou elektrárnu, která se bude hodit přímo pro váš dům. Vyřídí za vás veškerou administrativu. Vy si jen ohlídejte, abyste měli písemnou smlouvu (nejlépe zkontrolovanou vaším nebo jiným nezávislým právníkem). Stejně tak byste si měli vybrat firmu, která dokáže zodpovědět všechny vaše otázky ohledně fotovoltaiky, nákladů, zabezpečení, ale třeba i ekologické likvidace použitých panelů.
Co všechno můžete v rodinném domě vyřešit pomocí solárních panelů
Nejlevnějšími panely s nejmenší dotací si můžete doma pouze ohřívat vodu nebo vytápět byt/dům. Vždy přemýšlejte, zda se vám dané řešení vyplatí. Záleží na tom, jakou máte střechu, v jaké nadmořské výšce žijete, dokonce i v jakém kraji žijete, protože dotace jsou někde vyšší a někde nižší. Další možností je výroba elektrické energie pro celý dům, ještě o level vyšší je výroba elektrické energie a její ukládání do baterií (fyzické nebo virtuální), anebo také dodávání přebytečné energie do sítě.
Co s přebytečnou elektřinou
Přebytečnou energii, kterou vyrobíte pomocí solárních panelů, si můžete buď ukládat do fyzické baterie, anebo ji poslat do distribuční sítě a v případě potřeby si ji zase odebrat. Je potřeba mít smlouvu s dodavatelem energie. Pozor: i tady může dojít k negativnímu efektu – pokud příliš mnoho majitelů solárních panelů pošle svou přebytečnou energii do distribuční sítě, může dojít k jejímu přehlcení a následně i blackoutu.
Jak solární panely chránit před bleskem
Jednou z dalších podmínek, které byste měli splnit, když si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu na střechu, je její zabezpečení proti blesku. Měli byste mít na paměti, že fotovoltaické články budou na střeše nejvýše ze všech objektů, a tak je tato ochrana nezbytná. To, jestli a jak má být ochrana před bleskem provedena, se zjistí analýzou podle normy ČSN EN 62305-2 ed. 2. Většinou se dojde k závěru, že elektrárna (fotovoltaické panely) musí být chráněny izolovaným/oddáleným hromosvodem. A proč je nutné fotovoltaiku chránit? Tady snad ani nehrozí riziko požáru (i když ani to se nedá zcela vyloučit), ale nejvíce je ohrožena elektrickými výboji samotná elektroinstalace – panely, elektrody a následně i baterie na přebytečnou energii.
Mají solární panely i nějaké nevýhody
Jako všechno na světě, i solární panely mají kromě nesporných výhod také nějaké nevýhody. Mezi hlavní nevýhody patří hlavně finanční náročnost (kterou můžete ale částečně srazit právě dotacemi – viz výše), dále závislost na počasí, prostorová rozměrnost, ale také nutnost ochrany proti bleskům, nebo následná recyklace, která je drahá, avšak umožňuje znovu využít některé prvky jako křemík, měď, plasty nebo drahé kovy. Pro někoho může být nevýhodou i to, že panely nevypadají na každé střeše esteticky.
Vždy zvažte všechna pro a proti a poraďte se s odborníky, než se rozhodnete pro jakékoliv řešení. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru!
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Manžel panely pořídil před několika lety, a to jsem z toho moc nadšená nebyla, ale dneska při těch cenách energií, jsem za ně ráda. Sezónu máme letos ještě před sebou, ale už teď jak párkrát svítilo sluníčko, tak jsme byli schopný z panelů něco vytěžit. V létě to bude daleko lepší, protože to jednak nabijeme během dne baterky a většinou ještě posíláme za peníze od bezdodavatele do sítě. Výkup v zimě moc nejede, ale v létě zas joo a hlavně když jsme třeba na dovče a doma spotřebiče všechno nespotřebují, tak z toho něco i máme.