skalka

Několik rad pro zřízení skalky, která vám bude dělat radost

Skalky bývají oblíbeným prvkem našich zahrad. Kde všude je vystavět a čemu věnovat zvláštní pozornost, aby nám přinášely radost po mnoho let? Některé rady a tipy jsme pro vás sesbírali v tomto článku.

Skalka pro vyrovnání menších výškových rozdílů

Skalky se hodí pro vyrovnání menších výškových rozdílů na zahradě a mohou být jak ve tvaru kopce, tak i umístěné do svahu. Kameny ve skalce slouží jako zpevnění celé stavby, i proti stékání vody a půdy při dešti.

Skalka jako přechod mezi různými biotopy na zahradě

Stejně dobře může skalka posloužit jako přechod mezi dvěma (či více) různými biotopy na zahradě, např. mezi zahradou a vodní nádrží, nebo mezi „klasickou“ zahradou a zahradou vřesovištního typu. Rovněž je možné jako skalku upravit okraje schodiště.

sukulent - Několik rad pro zřízení skalky, která vám bude dělat radost

Rovnováha mezi kameny a půdou

Skalka se samozřejmě skládá z kamenů, ale zapomenout nesmíte ani na vhodnou půdu, aby v ní skalničky zakořenily a mohly se rozrůstat. Zatímco z kamenů se hodí vápenec, pískovec či břidlice, jako půda je vhodná směs zeminy, rašeliny a kompostu.

Vhodná drenáž

Protože skalničky jsou nejčastěji horského původu, obvykle nesnášejí stojatou vodu. Jestliže se bojíte, že podloží vaší skalky nebude propouštět dešťovou vodu dostatečně, umístěte na „dno“ skalky drenáž z hrubého štěrku nebo škváry.

Jaké rostliny a kdy vysazovat do skalky

Skalničky volte podle velikosti skalky, větší skalničky sázejte doprostřed nebo třeba k zídce za skalkou. Rovněž se snažte, abyste volili květiny, které pokvetou v různé roční doby. Hodí se kamzičník, hvězdnice alpská, netřesky, velmi hezky vyniknou na skalkách cibuloviny, hlíznaté rostliny, zajímavé jsou i plazivé a popínavé rostliny, které mohou být celoročně ozdobné svými listy. Všechny nové skalničky se snažte vysazovat během března, nejpozději dubna.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář