zivý plot

Živý plot – jak založit nový a jak zahustit starý

Živé ploty jsou stálicí našich zahrad. Nejenže jsou mnohem estetičtější než umělé ploty, ale také mnohem lépe chrání před nechtěnými pohledy od sousedů a mnohdy i před větrem a nepřízní počasí. Jak ale správně živý plot vysadit a ten starší obnovit? Přinášíme vám pár tipů.

Živý plot jednořadý, nebo dvouřadý

V prvé řadě si musíte rozmyslet, zda si vysázíte živý plot v jedné řadě, nebo v řadách dvou. Jednořadý bude užší a bude zabírat méně místa, dvouřadý bude zase hustší, lépe bude chránit před pohledy z ulice i před větrem. Na jednořadý plot plánujte šířku okolo 40 cm, na dvouřadý okolo 60 cm.

Jaké stromy či keře zvolit do živého plotu

Výhodné je zvolit takové stromy či keře, které rychle rostou a dobře se udržují. Z listnatých se hodí habr obecný, hloh obecný, buk lesní i ptačí zob obecný a další, z jehličnanů jsou stále oblíbené thuje, jalovce aj. Velmi hezké ploty vznikají střídáním různobarevných kultivarů keřů i stromů.

cervené bobule - Živý plot – jak založit nový a jak zahustit starý

Kolik sazenic na jeden metr

Tady záleží na tom, jaké stromky si vyberete i jak je budete sázet (do jedné řady či do dvou). V zásadě by vám mělo stačit 5 sazenic na jeden metr v případě, že sázíte do jedné řady, a zhruba 8 sazenic na jeden metr v případě, že sázíte do dvou řad (sazenice budou v řadách za sebou, ale dál od sebe v jedné řadě). Řiďte se doporučením zahradníka, u něhož jste sazenice nakoupili.

Sazenice zkrátit a vydatně zalévat

Před zasazením všechny sazenice důkladně zkraťte, nebojte se je seříznout až na polovinu jejich délky, lépe se pak ujmou. A hlavně je po zasazení důkladně a dlouho zalévejte.

Zahuštění starších plotů

A nyní se dostáváme k již starším živým plotům. Tyto ploty lze oživit dvojím způsobem. Staré stromky a keře radikálně seřízněte, aby mohly znovu obrůst. Pokud vám v plotu zejí volná místa, vysaďte mezi staré stromky nové sazenice, ale pozor: s dostatečně bohatým kořenovým balem. Nezapomeňte do jam pro nové stromky dát i velké množství kompostu a všechny nové sazenice důkladně zalévat, dokud se nechytnou.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář