mák

Máky v zahradě nemusí být jen červené – které vám porostou i na chudých půdách?

Když se řekne mák, vybaví se nám především červená barva toho vlčího, který roste hojně na polích nebo loukách. Ovšem nic nemůže být vzdálenějšího pravdě. Rod máků je mnohem bohatší. Tyto krásné okrasné rostliny si můžeme do zahrádky přinést v mnoha odrůdách, které v létě vykvétají téměř ve všech barvách. A jak si jimi ozdobit zahradu?

Všechny dohromady tvoří tak pestrou paletu, že i kdybyste si celý pozemek osázeli máky, nikdy by se vám pohled na tohle barevné moře neomrzel. Dařit se jim bude v běžné květinové zahradě, ale i na sušší skalce. Musíte jen vybrat ten správný druh a nepodcenit časový plán pro výsev nebo výsadbu.

Vysévat můžete klidně už na sníh

Drobná semínka máku jsou překvapivě odolná. Bez obav je na záhon rozhoďte už v předjaří, vyklíčí hned, jakmile k tomu dostanou příležitost. Vadí jim pouze hodně rozbahněná půda, díky níž by se mohla drobná semínka dostat příliš hluboko, odkud by jen obtížně klíčila.

Co potřebuje mák na zahradě?

Maková semena bývají k dispozici v zahradnictvích, ale ty nejzajímavější odrůdy se objevují na internetu. V rámci Evropy jsme výjimkou – v mnoha státech totiž mák, jako potenciální zdroj drog, vůbec pěstovat nelze. A to ani jako okrasnou rostlinu.

Dařit se mu bude zejména na slunečném místě. S vláhou to příliš nepřehánějte a půda také nemusí být příliš výživná. Máky jsou zkrátka ve všech ohledech nenáročné. A přitom se mohou pochlubit tolika barvami!

růžový mák - Máky v zahradě nemusí být jen červené – které vám porostou i na chudých půdách?

Populární odrůdy máku

Mák setý (Papaver somniferum L.)  – roční kultivar, kvete od června do července. Obvykle mívá bledě růžové a mírně roztřepené květy. Mák setý miluje slunce – snese i dlouhodobý úpal.

Mák východní (Papaver orientale)  – zvaný také mák turecký. Jde o trvalku, vykvétající na přelomu května a června. Kvete v barvě lososové a může dosáhnout až jednoho metru výšky. Má rád slunečné pozice, chráněné před větrem. Po odkvětu se rostliny ihned zatahují, na jaře však znovu vyrazí. Hodí se tedy do záhonků s trvalkami.

Mák alpský (Papaver alpinum) – další vytrvalá květina, která v létě vykvétá nádherně žlutou. Jedná se o velmi malou odrůdu (asi 20 cm), takže mák alpský najde své uplatnění především ve skalkách, ale také jako hrnková rostlina.

Mák-nemák, aneb pozoruhodná sluncovka

Čas od času se vám v zahradnictví pokusí nabídnout i tzv. kalifornský mák. Ve skutečnosti je o sluncovky (Eschscholzia), jež se svými květy mákům silně podobají. Naštěstí se pěstují prakticky stejně, takže si je na svůj záhon klidně kupte. Sluncovka je jednoletá květina, dorůstající až 30 cm výšky. Barva květů se pohybuje od bílé, přeš žlutou až po tmavě oranžovou. Má ráda slunečná místa a spokojí se i s půdou chudou na živiny.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář