schody kamenné

Jak si vytvořit na zahradě schody, které budou estetické i účelné zároveň

Mnohdy jsou naše zahrady různě členité, a pokud je svah velmi příkrý, vyvolává potřebu vytvořit schody. Jak na to, aby byly estetické i účelné zároveň? Stačí dodržovat těchto pár pravidel.

Pohodlné chození

Za prvé dbejte na to, aby se po schodech pohodlně chodilo. To zabezpečuje jak výška jednotlivých stupňů, tak i jejich hloubka a zejména jejich pravidelnost. Maximální výška stupně by měla být 15 cm, může však být i jen 12 cm, nebo dokonce 10 cm. Podle výšky stupně pak zvolte i hloubku schodu: při výšce 15 cm by měl být schod hluboký cca 35 cm, při výšce 12 cm asi 40 cm a při výšce 10 cm je optimální hloubka 45 cm. Nejdůležitějším předpokladem pohodlného chození však bude, aby všechny schody byly stejné.

Ukotvení prvního stupně

Zvláště první stupeň schodiště musí být dokonale ukotven. Pokud máte pod schodištěm (budoucím schodištěm) udusanou hlinitou půdu, nemusíte dělat žádná zvláštní opatření. Pokud je půda příliš propustná, např. písčitá, pak bude třeba alespoň pod tímto prvním stupněm udusat vrstvu štěrku nebo drobných kamínků (oblázků).

schody - Jak si vytvořit na zahradě schody, které budou estetické i účelné zároveň

Sklon jednotlivých schodů

Nezapomeňte také na to, že ze schodů musí odtékat voda při dešti. Optimální je zvolit sklon schodu cca 4 % směrem ven ze schodiště, a to po celé délce schodiště, aby se voda nikde nezadržovala. Je to vhodné i z hlediska zimního zmrznutí ledu nebo sněhu, což by mohlo ve schodech způsobit trhliny.

Materiál na schody

Materiál na schodiště volte s ohledem na celou zahradu. Máte-li například suchou zídku z vápence, zvolte schodiště také z vápence. Máte-li nášlapné dlaždice ze žuly, bude se k nim hodit žulové schodiště. Celkové vyznění schodiště musí souznít s okolní zahradou, zejména s prvky, se kterými sousedí bezprostředně.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít