Vzhledem se podobá aloe, potěší však výraznější strukturou dužnatých listů a absolutní nenáročností při pěstování. Nevadí jí, když na ni se zálivkou občas zapomenete a dařit se jí bude skoro kdekoliv. Haworthie je už prostě taková.
Jde o sukulent, který si s jiným nesplete. Haworthie nebo také počeštěně havortie se prozradí přízemními růžicemi ztluštělých listů s bílými bradavkovitými hrbolky, jež na první pohled připomínají šňůry korálků. Pěstitelští začátečníci je mohou rozdělit do dvou skupin:
Haworthie s tmavě zelenými listy, které snesou skutečně vše, vyžadují však po celý rok více světla.
Haworthie se světle zelenými listy, které jsou náchylné k přelití, a to zejména v období vegetačního klidu (od dubna do října), ovšem spokojí se i s polostínem.
Rostlina se rychle rozrůstá do stran díky dceřinným růžicím a čas od času překvapí i nečekanou ozdobou v podobě nenápadný zeleno-bílých květů na vysoké stopce. Podmínkou je již zmiňovaný zimní klid od dubna do října.
Dobře osvětlené místo, ovšem s minimem slunečních paprsků – tak vypadá domácí stanoviště pro haworthii zn. ideál. Ale nemusíte se bát, že vyberete špatně a rostlinu tak preventivně umísťovat do polostínu. Sama vám dá vědět, a to díky zčervenání listů, vystavených příliš silnému slunečnímu záření. Jakmile ji přesunete jinam, zvláštní barva se brzy ztratí. Nečekejte však příliš dlouho, když přestane červená barva jako ochrana stačit, mohou se zejména mladé listy rychle poškodit.
Měli byste vědět: Zčervenáním listů se chrání i jiné rostliny. Typické je to třeba pro mladé lístky orchidejí rodu Phalaenopsis. Signalizují vám, že potřebují přistínění třeba v podobě poloprůhledné folie na okno. V opačném případě jim hrozí ztráta poupat a květů.
Nezapomeňte na to, že období růstu u většiny běžně dostupných druhů haworthií u nás připadá na zimní období. I tak však rostlinu přezimujte na chladnějším místě o teplotě 14-16°C. Podmínkou zdravého růstu je totiž dostatek světla, které bohužel v našich tmavých zimách chybí. Listy by se zbytečně vytahovaly a rostlina by byla náchylnější k nejrůznějším chorobám. Plného rozvoje haworthií tak dosáhnete výhradně pod umělým osvětlením.
Zaléváme mírně, vždy přímo na substrát a nikoli na listové růžice – hrozí hnití. Hnojíme 2x ročně hnojivem pro kaktusy. Přesazujeme až ve chvíli, kdy dojde k vyplavení většího množství zeminy z květináče vlivem zálivky nebo v případě, že kořínky již začínají vykukovat odtokovým otvorem. Používáme směs zahradní zeminy a písku v poměru 3:2. Při výběru květináče dbáme na to, aby byl odtokový otvor dostatečně velký – příliš rychlému vyplavování hlíny zabrání keramický střep, položený napříč přes spodní část květináče.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz