bramboříky

Nedaří se v bytě bramboříku? Jak ho zase dostat do kondice

Pořídili jste si brambořík jako příjemné zpestření Vánoc nebo jste ho dokonce dostali darem? Bohužel v prostředí běžných bytů velmi rychle ztrácí na kráse a nezřídka uhyne úplně. Pokud i vaše „perská princezna“ vypadá zbědovaně, neházejte hned flintu do žita a vyzkoušejte naše tipy.

Až bude brambořík po odkvětu…

Průběžně odstraňujte zvadlé květy. Není třeba čekat, až ztratí i ten poslední zbytek svěžesti. Každý květ jednotlivě opatrně odtrhněte od bramboříkové hlízy tak, aby na ní nezůstal ani kousek stonku. Takový zbytek by totiž byl vítanou vstupní branou pro hnilobu a další nepříjemná onemocnění bramboříků.

Omezte zálivku a přesuňte květináč s rostlinou na chladnější, ale světlé místo. Skvělé jsou chodby nebo ložnice, ale pozor! Bramboříkům vadí silnější průvan.

Na jaře rostlinu přesaďte

Vyberte jen o něco málo větší květináč. Hlízu vyjměte z hlíny a pečlivě ji očistěte od všech starých rostlinných zbytků. Pozorně si prohlédněte, jak hluboko v zemi „seděla“ a totéž schéma zopakujte i při přesazování. Příliš hluboko zasazené hlízy rychle uhnijí. Ty, které zasadíte mělce, naopak budou jen neochotně vyhánět nové lístky a určitě vám letos nevykvetou.

brambořík - Nedaří se v bytě bramboříku? Jak ho zase dostat do kondice

Jak na letní pěstování bramboříku

Po posledních jarních mrazících  se bramboříkům bude nejlépe dařit venku, a to pod nějakou stinnou korunou vzrostlého stromu. Přihnojovat ho začněte až v druhé polovině léta, a to 1x týdně hnojivem pro kvetoucí rostliny. Zálivku po celou dobu udržujte přiměřenou. Nejlépe uděláte, pokud květináč zapustíte do půdy. Nestane se tak, že by hlíza přeschla.

A zpátky do bytu…

Jakmile se ohlásí první podzimní mrazíky, přeneste rostliny zpět do interiéru. Odstraňte staré nevzhledné listy, přiměřeně zalévejte a vyberte pro květináč světlé místo. Ideální teplota pro brambořík je okolo 20°C. Už v listopadu vás pak dobře opečovávaná rostlina potěší množstvím nádherných květů. A vydrží kvést až do Vánoc. A poskytnete-li jí teplotu pouhých 15-18°C, můžete se z jejich krásy těšit až tři měsíce!

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář