Svilušky známe všichni, protože napadají jak pokojové, tak venkovní rostliny, a stejně tak škodí na ovocné zahradě. Jejich největší hrozbou je, že škodí až ve čtyřech generacích, tedy prakticky celoročně. Jak se s nimi vypořádat?
Jaké plodiny svilušky napadají
Venku svilušky (Bryobia) napadají zejména jabloně, slivoně a jahodníky, ale i papriky či rajčata. Zatímco na jabloních a slivoních nejvíce škodí sviluška ovocná, na jahodnících a paprikách si pochutnává sviluška chmelová.
Jak svilušky poznáme
Svilušky jsou drobný hmyz (0,7 mm dlouhé), prakticky okem neviditelné. Poznají se ale podle jemných pavučinek na spodcích listů. Kromě toho, v důsledku jejich sání jsou listy skvrnité, mohou postupně hnědnout, usychat a opadávat. Největší škody jsou pak způsobeny tím, že stromy mají celkově nižší úrodu a plody bývají méně kvalitní.
Přezimování a generace svilušek
Svilušky nemají problém s přezimováním. Zatímco sviluška chmelová přezimuje v podobě dospělců ve štěrbinách kůry nebo i v půdě či mezi listím, sviluška ovocná přezimuje ve formě vajíček pod kůrou. Oba druhy svilušek mívají do roka až 4 generace. Sviluškám se zvláště daří za teplého a vlhkého počasí.
Ochrana proti sviluškám
S ochranou musíme začít již na jaře a v době rašení na vajíčka použít přípravky na bázi rostlinných olejů. Během další vegetace je možné použít všechny přípravky proti sviluškám (tzv. akaricidy). A existuje ještě jedna biologická možnost do zahrady: pořídit si dravého roztoče z rodu Typhlodromus pyri, který se sviluškami živí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Sviluška nemá ráda vlhko,ale sucho.Zbavíte se jí bez chemie sprchováním,nesmíte přemokřit kořeny.