svilusky

Svilušky jsou opravdu úporným hmyzem, který škodí až ve čtyřech generacích za rok

Svilušky známe všichni, protože napadají jak pokojové, tak venkovní rostliny, a stejně tak škodí na ovocné zahradě. Jejich největší hrozbou je, že škodí až ve čtyřech generacích, tedy prakticky celoročně. Jak se s nimi vypořádat?

Jaké plodiny svilušky napadají

Venku svilušky (Bryobia) napadají zejména jabloně, slivoně a jahodníky, ale i papriky či rajčata. Zatímco na jabloních a slivoních nejvíce škodí sviluška ovocná, na jahodnících a paprikách si pochutnává sviluška chmelová.

Jak svilušky poznáme

Svilušky jsou drobný hmyz (0,7 mm dlouhé), prakticky okem neviditelné. Poznají se ale podle jemných pavučinek na spodcích listů. Kromě toho, v důsledku jejich sání jsou listy skvrnité, mohou postupně hnědnout, usychat a opadávat. Největší škody jsou pak způsobeny tím, že stromy mají celkově nižší úrodu a plody bývají méně kvalitní.

sviluska - Svilušky jsou opravdu úporným hmyzem, který škodí až ve čtyřech generacích za rok

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Přezimování a generace svilušek

Svilušky nemají problém s přezimováním. Zatímco sviluška chmelová přezimuje v podobě dospělců ve štěrbinách kůry nebo i v půdě či mezi listím, sviluška ovocná přezimuje ve formě vajíček pod kůrou. Oba druhy svilušek mívají do roka až 4 generace. Sviluškám se zvláště daří za teplého a vlhkého počasí.

Ochrana proti sviluškám

S ochranou musíme začít již na jaře a v době rašení na vajíčka použít přípravky na bázi rostlinných olejů. Během další vegetace je možné použít všechny přípravky proti sviluškám (tzv. akaricidy). A existuje ještě jedna biologická možnost do zahrady: pořídit si dravého roztoče z rodu Typhlodromus pyri, který se sviluškami živí.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář