mitrovnicka

Mitrovnička vám udělá parádu po celý rok

Mitrovničky se řadí mezi trvalky, které jsou zajímavé po celý rok. Na podzim se listy barví do různých odstínů, na jaře vykvétají jemnými květy. Výborně se hodí jako podrostová trvalka nebo do stinnějších koutů zahrad.

Mitrovnička je typická podrostová rostlina, proto se sází do skupinové výsadby pod stromy. Velmi dobře s ní lze osázet stinnější kouty zahrady, kde bude ve společnosti například bohyšek. Nejzajímavější jsou na ní listy, proto se velmi dobře kombinuje s jinými rostlinami, které jsou okrasné listem a vytváří spolu mozaiku. Zajímavou kombinaci vytvoříme i vysazením různých kultivarů mitrovničky. Hodí se k vytvoření zajímavého půdního pokryvu, stejně tak ji lze vysadit jako solitér.

Mitrovnička srdcolistá (Tiarella cordifolia) je trvalka, která má krásně vykrajované listy. Její původ je v Severní Americe, kde je můžeme najít kolem potoků, ve vlhkých lesích jako podrost. Vytváří husté podrosty, jejich lodyha je přímá, výšky asi 15 – 40cm. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, dlaňovitě laločnaté, na okrajích vroubkované. Barva je zelená. Květy jsou uspořádány ve vzpřímených hroznech, bělavé až narůžovělé barvy. Kultivar ´Tiger Stripe´ má ozdobné listy s výraznou, vínovou kresbou podél žilnatiny. Listy se barví na podzim do červeného odstínu.

mitrovniceka srdcolista - Mitrovnička vám udělá parádu po celý rok

Mitrovnička srdcolistá

Mitrovnička wherryi  (Thiarella wherryi) je trvalka, jejíž listy se barví na podzim do bronzové až červené barvy. Listy jsou srdčité s výraznými laloky. Kvete v červnu až září narůžovělými květy. Roste dobře i pod stromy a její květy vydrží poměrně dlouhou dobu. Dorůstají výšky přibližně 30cm.

mitrovnicka wherryi - Mitrovnička vám udělá parádu po celý rok

Mitrovnička wherryi

Mitrovnička  ´Arpeggio´ (Tiarella laciniata ´Arpeggio´) je zajímavý druh mitrovničky, hlavně svými listy, které jsou výrazně vykrajované s vínovou kresbou podél žilnatiny. Na podzim se vybarvují do vínově – růžové až tmavě – fialové. Zjara vykvétají na vysokých stoncích světle růžové květy. Dorůstá výšky 30cm.

Z dalších kultivarů stojí za pozornost Tiarella laciniata ´Pink Bouquet´, která má výrazně vykrajované, zelené listy, podél žilnatiny vínovou kresbu podél žilnatiny. Zjara na ní vykvétají hojně růžové a voňavé květy.

mitrovnicka arpeggio - Mitrovnička vám udělá parádu po celý rok

Mitrovnička  Arpeggio

Na západním pobřeží Severní Ameriky roste ještě druh mitrovničky Tiarella trifoliata, který se liší trojčetnými listy a latnatým květenstvím.

Ve východní Asii je popsán ještě druh mitrovničky Tiarella polyphylla, který postrádá korunní lístky a lodyžní listy má 2 – 3.

Jak mitrovničku pěstovat a kde ji využít

Mitrovnička nejčastěji roste v polo – stinných až stinných místech. Půda jí vyhovuje spíše vlhčí, kyselá s dostatkem humusu. Nemá ráda půdy s obsahem vápníku.  Při vysazování myslete na to, že potřebuje dostatek prostoru, protože se rozrůstá do šířky. Rostlina by měla během celého vegetačního období dostávat živiny rovnoměrně, proto na jaře použijeme hnojivo s pomalým uvolňováním. Pod stromy potřebuje pravidelnou zálivku, snese však občasný přísušek. Na podzim rostlinu seřízneme. Je mrazuvzdorná.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

nineteen + 19 =