cerny bez

V září dozrávají bezinky a jeřabiny. Jak je dokonale využít

Září je čas dozrávání nejen mnoha ovocných stromů, ale i ve volné přírodě nám dozrávají například bezinky a jeřabiny. Letos jsou i o něco větší a šťavnatější než loni, protože na jaře i v létě aspoň trochu pršelo. Nasbírejte si jich do zásoby a my vám poradíme, co s nimi.

Nasušit do krmítka pro ptáčky

Jednou z možností je otrhaná (celá) plodenství usušit na vzdušném místě pod střechou a poté bobulky otrhat a smíchat s dalším krmivem (semínky, oříšky) pro ptáčky do krmítka na zimu. Sušené plody jim dodají zase jiné živiny a vitamíny a hlavně – všechno bude přírodní a čisté.

Bezinková šťáva

Nemusíte však používat bobule jen pro ptáky. Z bezinek si můžete připravit lahodnou šťávu, kterou pak můžete popíjet po celou zimu. Stačí 1 kg bezinek svařit s cca 0,5 cukru a 1 chemicky neošetřeným citronem nakrájeným na plátky, potom důkladně přepasírovat, abyste ve šťávě neměli pecičky a stáčet do lahví. Horkou šťávu naplňte do čistých lahví a na chvíli otočte víčkem dolů.

jerab - V září dozrávají bezinky a jeřabiny. Jak je dokonale využít

Bezinková marmeláda

Z bezinek je také výborná marmeláda. Stačí vám 1 kg bezinek (nebo můžete kombinovat jablka a bezinky, popř. hrušky a bezinky, ale i švestky a bezinky), 1 sáček želírovacího cukru 2:1, jeden chemicky neošetřený citron nebo sáček kyseliny citronové, popř. 1 dl rumu. Bezinky i s ostatním ovocem, cukrem a citronem nebo kyselinou citronovou svařte, až na konci vaření přidejte rum. Plňte ještě horké do sklenic a nechte chvíli otočené víčkem dolů.

Sirup z jedlých jeřabin

Kyselé jeřabiny ponechte ptáčkům, ale ze sladkých (oranžových i černých) si můžete připravit sirup. Bude to taková náhrada medu v zimních měsících, hodí se do čaje nebo i jen tak po lžičkách. Připravte si 1 kg jeřabin, 0,5 cukru, cca 0,5 l vody. Vše svařte, až bude mít sirup hustší konzistenci. Poté přes plátýnko nebo před jemný cedníček přecedíme do čistých vymytých sklenic a opět necháme chvíli stát víčkem dolů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít