sekacka

Jak na jaře zvelebit trávník, aby to moc nestálo

Letos nám péče o trávník zabere asi více času, protože sníh napadl někde i velmi brzy a mnozí z nás nestihli shrabat všechno opadané listí ze stromů. Jak tomu na jaře pomoci?

Kdy začít s úpravou trávníku

S úpravou trávníku začněte, jakmile to počasí dovolí. Nesmí být sněhová pokrývka ani mrazy. Ideální období je tedy březen/duben. Někdy nás překvapí sníh ještě v květnu, ten ale nemívá dlouhého trvání a trávník většinou nijak nepoškodí.

Co udělat nejdříve

Nejprve se zaměřte na zbylé listí. Může být hluboko zašlapáno do trávníku, protože bylo přitlačeno sněhem. Nejlepší je zbylé listí vyhrabat hráběmi (železnými nebo plastovými na listí), vertikutačními hráběmi, případně vertikutátorem (pokud jej máte k dispozici nebo si jej můžete půjčit například u souseda; nevyplatí se jej kupovat, pokud byste jej použili jen jednou ročně).

louka 600x400 - Jak na jaře zvelebit trávník, aby to moc nestálo

Zdroj foto: pixabay

Kdy sekat

Po vyhrabání listí necháme trávu vzpamatovat a vyrůst do vyšší velikosti, než jsme normálně zvyklí. Poté ji posečeme sekačkou na vyšší stupeň a necháme zase vzpamatovat. Poté již sekáme i na nižší stupeň, avšak pamatujte, že pokud hrozí horké léto s malým množstvím srážek, vždy je lepší, když má trávník vyšší výšku – lépe zadržuje vodu v půdě.

Anglický trávník vs. louka

Dále se musíme rozhodnout, jestli chceme mít na zahradě anglický trávník, nebo budeme pěstovat louku. Anglický trávník bude potřebovat pravidelné sečení, hnojení, zalévání, aby byl stále krásný. Louka paradoxně tolik péče nevyžaduje. Stačí nechat trávu růst a 2x do roka ji posekat (kosou) – jednou jako seno, podruhé jako otavu. Seno můžete usušit a budete mít krmivo pro domácí králíčky, morčata apod. Navíc louka dovolí rostlinám rozkvést, a tak můžete mít na zahradě kopretiny, pampelišky, řebříček, fialky a další květiny. Ty vám ještě kromě své krásy přilákají motýly a včely, aby vám opylovaly i ostatní rostliny (ovocné stromy, zeleninu).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář