Možná jste si taky loni nechali pár semínek z dýní, když jste vydlabávali halloweenská strašidla, a teď přemýšlíte, zda je máte zasadit, nebo vyhodit. Zkuste určitě to první, protože dýně jsou velmi vděčné rostliny, které vypěstuje téměř každý.
Druhy dýní
Následujícím způsobem se dají pěstovat všechny druhy dýní, na spotřebu jsou však nejlepší Hokkaidó nebo tzv. špagetová dýně. Ostatní dýně pak můžete využít třeba jako dekoraci nebo na vydlabávání na Halloween.
Kdy začít s výsevem
Výsev dýňových semínek můžete provést v březnu nebo dubnu do samostatných kultivačních květináčků – malých květináčů určených na klíčení. Jistě jich doma naleznete spoustu od jiných rostlin, které jste třeba zakoupili v minulosti. V nejhorším případě si můžete vyrobit vlastní z roliček od toaletního papíru, které postavíte těsně vedle sebe do nádoby a naplníte zeminou. Do každého květináčku dejte jen jedno semínko. Ne všechna se ujmou, ale ta, která vzejdou, budou stačit.
A co výsadba
Výsadbu sazeniček vzrostlých ze semínek je dobré neuspěchat a začít s ní, až to počasí dovolí. Dýně sázejte ven, ale nejlépe v blízkosti kompostu nebo přímo na kompost (stejně jako cukety), tak totiž dosáhnou největší velikosti. Máte-li dostatečně velkou zahradu, sázejte je na záhony a kompost jim pouze přihrňte.
Zálivka a hnojení
Dýně potřebují spíše střední zálivku, a jsou-li pěstovány na kompostu, nepotřebují žádné další hnojení. Jinak doporučujeme hnojivo spíš přírodní (kopřivové apod.).
Sklizeň
Dýně dozrávají na podzim a vydrží docela dlouho na záhoně. Můžete je sice sbírat postupně, pokud si chcete uvařit například dýňovou polévku, ale zbytek dýní pak skliďte najednou a uskladněte je třeba ve sklepě nebo v jiném chladném prostoru. Vydrží určitě do Vánoc.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz