barevne dyne

Pěstujeme dýně ze semínek

Možná jste si taky loni nechali pár semínek z dýní, když jste vydlabávali halloweenská strašidla, a teď přemýšlíte, zda je máte zasadit, nebo vyhodit. Zkuste určitě to první, protože dýně jsou velmi vděčné rostliny, které vypěstuje téměř každý.

Druhy dýní

Následujícím způsobem se dají pěstovat všechny druhy dýní, na spotřebu jsou však nejlepší Hokkaidó nebo tzv. špagetová dýně. Ostatní dýně pak můžete využít třeba jako dekoraci nebo na vydlabávání na Halloween.

Kdy začít s výsevem

Výsev dýňových semínek můžete provést v březnu nebo dubnu do samostatných kultivačních květináčků – malých květináčů určených na klíčení. Jistě jich doma naleznete spoustu od jiných rostlin, které jste třeba zakoupili v minulosti. V nejhorším případě si můžete vyrobit vlastní z roliček od toaletního papíru, které postavíte těsně vedle sebe do nádoby a naplníte zeminou. Do každého květináčku dejte jen jedno semínko. Ne všechna se ujmou, ale ta, která vzejdou, budou stačit.

dyne 600x400 - Pěstujeme dýně ze semínek

Zdroj foto: pixabay

A co výsadba

Výsadbu sazeniček vzrostlých ze semínek je dobré neuspěchat a začít s ní, až to počasí dovolí. Dýně sázejte ven, ale nejlépe v blízkosti kompostu nebo přímo na kompost (stejně jako cukety), tak totiž dosáhnou největší velikosti. Máte-li dostatečně velkou zahradu, sázejte je na záhony a kompost jim pouze přihrňte.

Zálivka a hnojení

Dýně potřebují spíše střední zálivku, a jsou-li pěstovány na kompostu, nepotřebují žádné další hnojení. Jinak doporučujeme hnojivo spíš přírodní (kopřivové apod.).

Sklizeň

Dýně dozrávají na podzim a vydrží docela dlouho na záhoně. Můžete je sice sbírat postupně, pokud si chcete uvařit například dýňovou polévku, ale zbytek dýní pak skliďte najednou a uskladněte je třeba ve sklepě nebo v jiném chladném prostoru. Vydrží určitě do Vánoc.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář