V parcích vídáme jejich nadýchané bohaté květové korunky poměrně často, jen zřídka ovšem tušíme, jaký název jim přísluší. Trojpuky alias Deutzia však umí v mnohém překvapit a zdaleka nejde jen o oblíbenou parkovou dřevinu.
Výhodou, kterou je nutné zmínit hned na úvod, je vysoká přirozená odolnost trojpuků. Nenapadají je škůdci ani choroby a netrpí ani na výkyvy počasí. Nepřekvapí vás tedy nevzhlednými suchými špičkami listů či žloutnutím habitu uprostřed sezóny.
Trojpuk – jednička pro živý plot
Nezáleží na tom, zda máte v plánu vybudovat třímetrový živý plot jako účinnou ochranu před zvědavými pohledy okolí, nebo si brousíte zuby jen na nízkou zelenou zídku dekorativně zdobící vaši pergolu. Díky množství dostupných kultivarů trojpuků si zaručeně vyberete.
Trojpuky rostou vzpřímeně a zaujmou svými drobnými tmavě zelenými lístky a v sezóně i zářivě bílé zvonkovité květy, rostoucí v dlouhých hroznech. Objevit lze ovšem i varianty s květy namodralými nebo narůžovělými.
Spokojí se s jakýmkoliv slunným místem a běžnou půdou s příměsí písku. Není třeba zajišťovat humus prostoupený živinami ani se starat o blízkost vhodného zdroje vláhy. Trojpuky vyžadují zálivku pouze v těch největších letních vedrech, a ani tak to s ní není třeba přehánět.
Nevadí jim tvarování do žádané výšky, a starší rostliny (od šesti let věku) jsou dokonce vstřícné i k hlubokému omlazovacímu řezu.
Kultivary pro vysoký i nízký plot
Je-li vaším snem vysoká zahradní okrasa, jež vás dokáže potěšit krom husté zelené clony i půvabnými květy, žádejte v zahradnictví kultivar Deutzia candidissima REHD s květy ryze sněhobílé barvy. Jde vám spíše o rychlý růst a nevadí vám, že stromy odkvetou už na konci měsíce května? Pak pro vás bude ideální Deutzia magnifica REHD. A pokud vás fascinují trojpuky s lehkým nádechem růžové, poznamenejte si Deutzia rosea plena.
A co nízké odrůdy? Bílé květy hledejte u Deutzia kalmiaeflora LEM, růžové zase u Deutzia lemoinei LEM, jež oba co do výšky nepřesáhnou jeden metr.
Náš tip: při výsadbě dodržujte mezi vysokými kultivary rozestupy 50-80 centimetrů, u nízkých pak postačí 30-40 centimetrů. Rychle tak dosáhnete optimálně zahuštěného živého plotu, který nebude trpět vysycháním vnitřních ploch ani deformací růstu z důvodu nedostatku místa.
Obejdete se bez podpůrných konstrukcí i vyvazování mladých rostlin třeba k pletivu. Trojpuky rostou vzpřímeně zcela bez pomoci a nevadí jim ani prudké větry nebo umístění ve svahu, na něž bývají jiné listnaté ploty zpravidla velmi citlivé. Na podzim je pouze nutné počítat s opadem listů a jejich následným úklidem. Nemusí však jít o proces nijak důkladný, v listech nepřežívají choroby ani škůdci – naopak, mohou posloužit jako vhodný zimní úkryt pro celou řadu užitečných zahradních živočichů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
No nevím, trojpuky hlavně na písčitých a vysychavých půdách trpí suchem. Jako jeden z prvních při přísušku uvadá. Alespoň moje zkušenost. Řekl bych, že jen do vlhka a vododržných půd, pokud nechci v létě povadlé koště.