trojpuk

Jedinečný živý plot? Vyzkoušejte ten z trojpuků

V parcích vídáme jejich nadýchané bohaté květové korunky poměrně často, jen zřídka ovšem tušíme, jaký název jim přísluší. Trojpuky alias Deutzia však umí v mnohém překvapit a zdaleka nejde jen o oblíbenou parkovou dřevinu.

Výhodou, kterou je nutné zmínit hned na úvod, je vysoká přirozená odolnost trojpuků. Nenapadají je škůdci ani choroby a netrpí ani na výkyvy počasí. Nepřekvapí vás tedy nevzhlednými suchými špičkami listů či žloutnutím habitu uprostřed sezóny.

Trojpuk – jednička pro živý plot

Nezáleží na tom, zda máte v plánu vybudovat třímetrový živý plot jako účinnou ochranu před zvědavými pohledy okolí, nebo si brousíte zuby jen na nízkou zelenou zídku dekorativně zdobící vaši pergolu. Díky množství dostupných kultivarů trojpuků si zaručeně vyberete.

Trojpuky rostou vzpřímeně a zaujmou svými drobnými tmavě zelenými lístky a v sezóně i zářivě bílé zvonkovité květy, rostoucí v dlouhých hroznech. Objevit lze ovšem i varianty s květy namodralými nebo narůžovělými.

Spokojí se s jakýmkoliv slunným místem a běžnou půdou s příměsí písku. Není třeba zajišťovat humus prostoupený živinami ani se starat o blízkost vhodného zdroje vláhy. Trojpuky vyžadují zálivku pouze v těch největších letních vedrech, a ani tak to s ní není třeba přehánět.

Nevadí jim tvarování do žádané výšky, a starší rostliny (od šesti let věku) jsou dokonce vstřícné i k hlubokému omlazovacímu řezu.

Deutzia - Jedinečný živý plot? Vyzkoušejte ten z trojpuků

Zdroj foto: wikipedia.org                                Deutzia

Kultivary pro vysoký i nízký plot

Je-li vaším snem vysoká zahradní okrasa, jež vás dokáže potěšit krom husté zelené clony i půvabnými květy, žádejte v zahradnictví kultivar Deutzia candidissima REHD s květy ryze sněhobílé barvy. Jde vám spíše o rychlý růst a nevadí vám, že stromy odkvetou už na konci měsíce května? Pak pro vás bude ideální Deutzia magnifica REHD. A pokud vás fascinují trojpuky s lehkým nádechem růžové, poznamenejte si Deutzia rosea plena.

A co nízké odrůdy? Bílé květy hledejte u Deutzia kalmiaeflora LEM, růžové zase u Deutzia lemoinei LEM, jež oba co do výšky nepřesáhnou jeden metr.

Náš tip: při výsadbě dodržujte mezi vysokými kultivary rozestupy 50-80 centimetrů, u nízkých pak postačí 30-40 centimetrů. Rychle tak dosáhnete optimálně zahuštěného živého plotu, který nebude trpět vysycháním vnitřních ploch ani deformací růstu z důvodu nedostatku místa.

Obejdete se bez podpůrných konstrukcí i vyvazování mladých rostlin třeba k pletivu. Trojpuky rostou vzpřímeně zcela bez pomoci a nevadí jim ani prudké větry nebo umístění ve svahu, na něž bývají jiné listnaté ploty zpravidla velmi citlivé. Na podzim je pouze nutné počítat s opadem listů a jejich následným úklidem. Nemusí však jít o proces nijak důkladný, v listech nepřežívají choroby ani škůdci – naopak, mohou posloužit jako vhodný zimní úkryt pro celou řadu užitečných zahradních živočichů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

1 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít