rostlina

Na rychlení už je čas – dnešek rozhodne, čím si uděláte radost časně zjara

Rychlení: I když to za okny na příchod jara zatím nevypadá  ani náhodou, nevadí. Řadu jarních návštěvníků si můžete domů pozvat už teď. A rozhodně nemusí jít jen o staré dobré hyacinty. Možností je totiž mnohem víc.

Váš pracovní stůl ani skleník rozhodně nemusí během zimních měsíců zahálet. Pozvěte sem třeba talovíny, sněženky, krokusy nebo čemeřici – pokud s jejich rychlením začnete teď, budou vám brzy dělat jen samou radost.

Nenáročné, přesto nádherné

Chcete si pořídit něco, co by na první pohled upoutalo pozornost vašeho okolí, ale přitom se příliš necítíte na složitější zahrádkářské projekty? Nevadí. Máme pro vás tip na několik kvetoucích stálic, s nimiž si poradí i začátečník. Patří mezi ně například:

  • čemeřice černá (Helleborus niger)
  • sněženky všeho druhu (Galanthus)
  • šafrán Tommasiniho (Crocus tommasianus)
  • hyacity (Hyacinthus)
  • talovíny (Eranthis),
  • bramboříky (Cyklamen).

Jednoduše vybrané cibulky nebo hlízy zasaďte do propustné zeminy a přiměřeně zalévejte. Dbejte na to, aby byla půda v květináčích vždy dostatečně vlhká. Ven pak tyto zimní květiny patří v předjaří – ovšem pozor. Některé z nich budou i přes svou náturu požadovat ochranu před silnými mrazy. Takže hyacinty nebo bramboříky před příchodem špatného počasí pro jistotu zakryjte chvojím.

kvetiny 2 600x379 - Na rychlení už je čas – dnešek rozhodne, čím si uděláte radost časně zjara

Zdroj foto: pixabay

Další tipy pro výsadbu

Snažte se tyto květiny umístit na zahradu tak, abyste z nich měli maximální užitek. Nejlépe se tedy hodí záhony pod okny, právě tady se budete moci květinami kdykoliv potěšit. Jestliže to není možné, můžete předpěstované květiny vysadit i do nádob. A to buď samostatně nebo s nejrůznějšími přírodními dekoracemi. Mnohdy postačí i suché „hnízdo“ z větví a jarní aranžmá dostane zcela jiné rozměry.

Jestliže se rozhodnete umístit květiny do záhonku, myslete i na to, že se vám pravděpodobně po zahrádce brzy rozšíří. Stačí, když se jim tu bude alespoň trochu líbit. Vysazujte je tedy tam, kde vám podobné „partyzánství“ vadit nebude. Například takový brambořík se do svého okolí velmi rád rozšiřuje semeny. Za pár let se tak můžete na své zahrádce doslova kochat mořem nachových nebo bílých květů.  A pokud mezi ně tu a tam vysadíte ještě sněženky nebo talovíny (šafrány bývají v tomto ohledu příliš agresivní), nemůžete udělat chybu.

Náš tip: Hyacinty a čemeřice nesnášejí přesazování příliš dobře. Ty proto pokud možno vysazujte přímo na záhon, kde budou moci zůstat i po odkvětu. Odvděčí se vám lepší kondicí, vzrůstem i kvetením.

Aby toho na zahradě kvetlo ještě trochu víc

Přemýšlíte o tom, s čím rychlené květiny kombinovat? Pro maximální dojem je vysaďte do blízkosti keřů a stromů kvetoucích brzy na jaře. Může jít například o víliny (Hammamelis), zimokvět (Chimonanthus), jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), třešeň chloupkatou (Prunus subhirtela) apod. Na jejich výsadbu však musíte myslet nejméně rok dopředu, jinak vám nepokvetou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář