bramborik

Jak to udělat, aby brambořík kvetl nejen po celé Vánoce

Bramboříky (Cyclamen) jsou opravdu nádherné květiny, které vykouzlí nejen vánoční atmosféru. Ovšem vyžadují trochu péče, aby vám vydržely.

Co brambořík potřebuje v zimě

Přes zimu potřebuje brambořík hlavně světlé stanoviště, ale přitom poměrně nízkou teplotu. Ideální je okolo 12 až 15 °C. Toho můžete docílit, když dáte brambořík těsně k oknu směřujícímu na sever, severovýchod nebo severozápad. Anebo pokud máte dvojitá okna – pak jej umístěte mezi tato okna. Spolu s nimi tam ale dejte teploměr, abyste mohli sledovat, zda teplota neklesá pod bod mrazu. Pokud by se teplota příliš snižovala, pomůže pootevřít vnitřní okno. Nikdy však nesmíte rostliny mezi skly rychle vyjmout a dát do tepla!

Zálivka

U bramboříku hraje velkou roli také zálivka. Zalévejte odstátou vodou přiměřené teploty, ale nikdy by se voda neměla dostat na řapíky listů a mezi květní stvoly. Potom totiž dochází často k zahnívání. Brambořík také zalévejte pouze tehdy, když je svrchní část substrátu zcela suchá, nikdy nesmí být přemokřen a nikdy nesmí zůstávat dlouho voda v misce. Avšak můžete brambořík zalít do misky, počkat, až se voda vsákne, a zbytek vody z misky vylít.

kvet bramborik - Jak to udělat, aby brambořík kvetl nejen po celé Vánoce

Zdroj foto: envato

Co s bramboříkem po odkvětu

Bramboříky po odkvětu jsou ještě stále ozdobné svými listy a potřebují zálivku. Jakmile začnou listy žloutnout, postupně přestávejte se zálivkou. Jakmile všechny listy odumřou, ustaňte se zálivkou úplně a nechte hlízy v substrátu nasucho odpočinout. Můžete je také během června/července přesadit do nového substrátu. Jakmile začnou hlízy rašit, začněte zase pomalu zalévat. Pokud jste je přesadili, pak nepřihnojujte. Pokud jste ponechali hlízy v původním substrátu, můžete po vyrašení listů i mírně přihnojit.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář