vanocni kaktus

Vánoční kaktus nakvete včas, když mu zvolíte vhodné místo a klid

Vánoční kaktus je další krásnou rostlinou, která dokáže rozsvítit domácnost na Vánoce. Jak to ale udělat, aby nakvetl včas? Když dodržíte těchto pár rad, určitě se vám to povede.

Co je to vánoční kaktus

Jak už název napovídá, vánoční kaktus je stále kaktus, tedy potřebuje spíše méně zálivky. V zahradnictví jej seženete pod názvem Schlumbergeta truncata, popřípadě také Epiphyllum nebo Zygocactus. Rostlina původně pochází ze Střední a Jižní Ameriky.

Jak o něj pečovat

Kromě střídmé zálivky vánoční kaktus také nemá rád přílišné teplo a světlo. Nejlépe se mu bude dařit tam, kde je teplota mezi 12 a 15 °C, při teplotě nad 20 °C se květů nedočkáte. Stejně tak bude lepší polostín než přímé světlo. Máte-li doma okno situované na sever nebo třeba verandu, odpočívadlo na schodišti, které není příliš osvětleno – to všechno budou pro vánoční kaktus dokonalá umístění.

Při kvetení jej zalévejte více – nejlépe jednou týdně, aby kořeny nebyly přemokřené, ale také aby půda nikdy zcela nevyschla.

kaktus - Vánoční kaktus nakvete včas, když mu zvolíte vhodné místo a klid

Zdroj pixabay

Opadávající poupata a co s tím

Někdy se stane, že kaktus nakvete, ale poupata pak postupně odpadávají, aniž by vykvetla. To může být způsobeno buď příliš suchým vzduchem (pomůže rosení), anebo průvanem, kdy rostlina nastydla. Tady pomůže, když okno, na kterém je rostlina umístěna, nebudete v mrazech otevírat. Další možností je, že jste nedodrželi pravidlo, že se s rostlinou nesmí po nakvetení hýbat (nebo snad dokonce přesazovat) – potřebuje klid.

Co dělat, aby kaktus vykvetl i další roky

Po odkvetení je lepší snížit zálivku, nepřihnojovat, na jaře můžete kaktus přesadit, v létě můžete vánoční kaktus letnit (ne na přímém slunci). Pokud si jej chcete namnožit, pak nejlépe řízky z jednotlivých částí listů – často sami vidíte, že dílky pouštějí kořínky, které dobře zakoření v písčitém substrátu. Nové kaktusy vykvetou přibližně po 3 letech od vysazení.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.abecedazahrady.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář