mulč

Mulčování – vše, co potřebujete vědět

Mulčování je jeden ze způsobů, jak udržet svou zahradu ve zdraví a prosperitě. Chrání rostliny, zlepšuje kvalitu půdy a podporuje růst. V tomto článku uvedeme vše, co potřebujete vědět, abyste vybrali ten správný mulč pro vaši zahradu.

Co je mulč?

Mulč je jakýkoliv materiál, který používáte k pokrytí povrchu půdy kolem rostlin. Zachovává vlhkost, zabraňuje mizení živin, udrží i teplotu půdy a zabraňuje slunečnímu záření, aby se zabránilo růstu plevele.

Typy mulče

Existuje mnoho různých mulčů, organických i anorganických. Mezi organické mulče patří listy, trávy, kůra a sláma. Jsou přirozené a časem se rozkládají, aby do půdy přidaly živiny, ale je třeba je často doplňovat. Zato anorganické mulče, jako jsou štěrk, oblázky, černý plast, tkaniny a dokonce i staré noviny, jsou trvanlivější, ale půdě přímo neprospívají.

Organické mulče

Na trhu najdete mnoho druhů organických mulčů, můžete ale použít také svůj vlastní zahradní odpad. Některé z těchto mulčů fungují lépe než ostatní, takže je důležité vědět o různých typech, abyste si mohli vybrat ten správný mulč:

  • Sláma je skvělý mulč pro zeleninové zahrady. Rychle se rozkládá a tím zlepšuje půdu, takže vypěstujete větší množství zeleniny.
  • Mulč z cukrové třtiny se vyrábí ze sušených lístků cukrové třtiny. Zajišťuje atraktivní zakončení v zahradních lůžkách, které také podporuje užitečné půdní organismy.
  • Borová kůra je tmavý přírodní materiál, který se mísí s půdou a navíc vypadá skvěle v každé zahradě.
  • Kokosové vlákno je vlákno z vnější skořápky kokosových ořechů. Jedná se o více dekorativní mulčování, můžete získat zahradu v koncentrovaných blocích, které se rychle rozšiřují, pokud přidáte vodu.
  • Mulč z tvrdého dřeva je skvělý pro potlačení plevelů. Vypadá dobře a chvíli trvá, než se rozloží, takže ho nemusíte nahrazovat tak často.
  • Dřevní štěpka je nejen skvělá pro mulčování, ale je také atraktivní. Pokud vytvoříte vrstvy o rozměrech 4 – 6 cm zajistíte si dobrou kontrolu plevele.
  • Odřezky trávy jsou skvělé pro pěstování svěží zelené trávy. Po sekání je nejlepší vysušit svou vlastní trávu a pak přidat 6 cm vrstvu přes trávník.
  • Listy ležící ve vaší zahradě můžete sbírat a používat jako mulč. Měli byste je nejprve rozřezat, protože celé listy by mohl vítr snadno odfouknout.

mulč - Mulčování – vše, co potřebujete vědět
Anorganické mulče

I když anorganické mulče nenabízejí stejnou úrodnost půdy jako organický mulč, udržují teplotu půdy na určitou dobu. Navíc se nerozpadají, takže není potřeba je často měnit. Podporují užitečné bakterie v půdě a prodlužují období růstu vašich rostlin.

Štěrk a oblázky jsou trvalé a nejlépe se používají pro zakládání rostlin. Vytváří atraktivní design, který si můžete vychutnat rok co rok.

Černý plast je nejúčinnější jako kontrola plevele. Nicméně, může se rozpadnout na slunci, takže je nejlepší umístit plast pod vaši půdu tak, aby jeho trvanlivost byla co nejdelší.

Krajinové tkaniny pracují stejným způsobem jako plasty, ale mají menší trvanlivost, protože nejsou odolné vůči vzduchu a vodě. Nejlepších výsledků dosáhnete tím, že na tkaninu přidáte dalších 6 až 8 cm organického mulče.

Staré noviny lze recyklovat jako mulč. Umístěte ho do 10-ti stránkových vrstev a přidejte na něj nějaký organický mulč jako slámu. Noviny udržují plevel a sláma zvyšuje trvanlivost.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít