mravenci

Mít na zahradě mravence, může být také výhodné

Mravenci jsou na zahradě vesměs užiteční, i když možná ne tak, jak jste si mysleli. Ovšem v okolí domu, či dokonce v domě je spíš nechceme, a to nejen proto, že dokáží člověka nepěkně poštípat.

Mravenci požírají mšice

Tato zavedená pravda sice do jisté míry funguje, ale zatímco slunéčko sedmitečné požírá jen mšice, které již na vaší zahradě jsou, a žádné další si nechová, mravenci na to jdou zcela opačně. Obvykle si vyberou rostlinu, na které by se daly mšice pěkně chovat, a tam si je nosí, krmí je a pečují o ně, aby z nich sály sladkou hustou šťávu – tzv. medovici. Takže se vlastně jedná o takový koloběh, kdy mšice užírají vaši rostlinu, vyrábějí medovici a mravenci se pak živí tou přebytečnou medovicí, kterou již mšice nedokážou spotřebovat. To však je asi jediná škoda, kterou vám mravenci na zahradě působí.

marvenci - Mít na zahradě mravence, může být také výhodné

Mravenci jsou velmi užiteční

Kromě tohoto chování mšic jsou však mravenci opravdu užiteční. Jednak provzdušňují půdu svými chodbičkami, a protože jsou mnohem menší než krtek, ani nepoškozují kořínky rostlin. Dále jsou takovými strážci pořádku a úklidovou četou, protože sesbírají veškerá mrtvá tělíčka ostatního hmyzu. Kromě toho rozmnožují a rozšiřují i semena některých rostlin – např. violky vonné.

Mraveniště v zahradě

Pokud je mraveniště v zahradě na takovém místě, že vám nevadí, můžete jej tam s klidem ponechat. Jen je potřeba poučit děti, aby do mraveniště nesahaly. Jakmile je mraveniště blíže k domu, většinou nepomůže je mravencům poničit či rozkopat – oni si vystaví brzy nové a větší. Tam, kde nechcete mít mravence vůbec, pomůže hodně zalévat – mravenci se pak odstěhují jinam.

V okolí domu a doma

V okolí domu a doma si instalujte pasti a návnady na mravence, nebo při velkém výskytu mravenců použijte sprej proti mravencům. Jinak budete mít mravenců za chvíli plnou kuchyň i zásobníky na cukr.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít