zeny

Vypadávání vlasů: Které bylinky a vitamíny pomohou?

14.1.2021
3 641 Zobrazení

Nadměrné vypadávání vlasů je problém. Nehledě na to, zda jste žena, nebo muž. V obou případech to přináší starosti týkající se vašeho celkového zdraví a potíže se sebevědomím. Stejně, jako u čehokoliv jiného je potřeba ho řešit hned, jakmile se objeví. Myslíte si, že víte jak?

Vlasy vypadávají a znovu rostou. Tak to prostě je, co svět světem je. (Některé zdroje uvádí, že nám vypadne okolo 100 vlasů za den.) Někdy ale procházíme obdobím, kdy máme pocit, že jich ztrácíme více než je obvyklé. Což pochopitelně vede k úvahám, jak zastavit vypadávání vlasů co nejrychlejší a nejjednodušší cestou.

Kdo už si tím někdy procházel, ten ví, že najít příčinu padání vlasů nemusí být snadné. A už vůbec pak najít způsob, který na něj zabere.

Nevzdávejte se předčasně! Problém můžete vyřešit jen v případě, že se ho rozhodnete poznat do hloubky.

Proč nám padají vlasy?

Vraťme se na malou chvíli do dětství a dovolme si být trochu zvídaví. U toho si položte otázku, zda víte, proč nám padají vlasy. Jaká by byla vaše nejlepší odpověď?

V případě, že vás nic smysluplného nenapadá, prozradíme vám, že se tak může stát kvůli:

  • Završení životního cyklu vlasu
  • Androgenní alopecii
  • Změně hormonů (o tom vědí své především ženy)
  • Onemocnění štítné žlázy
  • Problematické pokožce hlavy
  • Užívání některých léků (od chemoterapie po léky na depresi)
  • Stresu

Nesprávné výživě (ve které chybí proteiny, vitamíny, stopové prvky…)

Viníkem jsme ale občas i my sami. Především ve chvíli, kdy si libujeme v náročných vlasových kreacích, které oslabují a poškozují vlasová vlákna.

Vypadávání vlasů u žen a mužů

Vypadávání vlasů má u obou pohlaví trochu odlišné příčiny. Alespoň v několika málo případech. Zatímco ženy zažívají neustálé výkyvy hormonů (v důsledku těhotenství, porodu nebo menopauzy), mužům postupem času klesá hladina testosteronu.

ruce - Vypadávání vlasů: Které bylinky a vitamíny pomohou?

U obou pohlaví může hrát roli také nemoc, užívání některých léků nebo také stárnutí, kvůli kterému jsou vlasy tenčí a slabší.

Vitamíny proti padání vlasů

Jednou z prvních věcí, kterou byste měli udělat je to, že se zaměříte na kvalitu svého jídelníčku. Je v něm dostatek vitamínů, stopových prvků a minerálních látek? Velmi důležitý je například vitamín C, zinek a železo. Také ale existuje několik vitamínů, které dovedou podpořit růst nových buněk a ochránit je před předčasným poškozením. A právě na ně se zaměříme ve dvou samostatných modulech.

Vitamín A

Vitamínem, který má pozitivní vliv na buněčný růst je vitamín A. Zároveň má příznivý vliv na vznik optimálního množství kožního mazu, který funguje jako zvlhčovač a ochrana. Nedostatek vitamínu A je navíc dlouhodobě spojován s vypadáváním vlasů. Na druhou stranu, je nutné to s jeho přísunem nepřehánět. Dávka nad doporučený příjem může vést k vážné otravě.

zdrava strava - Vypadávání vlasů: Které bylinky a vitamíny pomohou?

Kdybychom vitamín A hledali ve stravě, našli bychom ho ve vejcích, mléku a jogurtech.

Vitamíny skupiny B

Pro vlasy jsou velmi prospěšné i vitamíny skupiny B. Především proto, že dodávají energii pro nový růst buněk a jejich následné zásobování. V tomto kontextu je nám patrně nejlépe znám biotin, kterému se občas říká vitamín H. (Z německého slova Haut, které označuje kůži.)

V případě, že máme biotinu málo, může se to odrazit na zhoršené kvalitě nehtů a kůže, stejně jako na nadměrném vypadávání vlasů. K tomu ale dochází jen zřídka, protože je zastoupen v mnoha potravinách, které pravidelně jíme. Namátkou bychom mohli jmenovat maso, mandle, ryby nebo zelené saláty.

Bylinky proti padání vlasů

Naši předkové hojně používali léčivé rostliny a bylinky. Dělaly se z nich čaje, nebo oplachy na vlasy, které měly přispět ke snadnému rozčesávání, síle a lesku. Dnes se běžně přidávají do přípravků proti vypadávání vlasů. Nehledě na to, zda jde o kosmetiku, nebo o doplňky stravy.

Přeslička rolní

Jednou z bylinek, které si získaly v oblasti péče o vlasy značnou popularitu patří přeslička rolní. Jde o poměrně výraznou rostlinu, která má blahodárný vliv na normální stav vlasové pokožky. Také se jí připisuje schopnost zamezit nadměrnému padání vlasů. Porozhlédnout by se po ní měli i lidé, kteří hledají něco vhodného na podporu růstu nových vlasů.

priroda - Vypadávání vlasů: Které bylinky a vitamíny pomohou?

Kopřiva dvoudomá

Královnou všech bylinek je však obyčejná kopřiva dvoudomá. O ní se říká, že podporuje metabolismus, má protizánětlivé účinky, působí proti chudokrevnosti a dokonce má urychlovat hojení ran. Ženy si ji oblíbily i kvůli jejím možným pozitivním účinkům na ženské pohlavní ústrojí, podpoře laktace a kvůli jejím účinkům na krásu a zdraví vlasů.

V případě, že se rozhodnete užívat doplňky stravy však koukejte na to, zda mají ve složení dostatek vitamínů a bylinných extraktů a dbejte na to, abyste je užívali dlouhodobě. Vzhledem ke komplikovanému životnímu cyklu vlasů počítejte s tím, že první účinky uvidíte až za několik týdnů. Ale tak je to v naprostém pořádku.

——————-Komerční článek——————–

Zanechte komentář