wisteria

4 popínavky, které zkrášlí každou zahradní pergolu

Jaro se blíží! Poradíme vám čtyři popínavé rostliny, které vykouzlí z vaší pergoly zahradní ráj. Jdeme na to.

Popínavé rostliny na pergole

Popínavky ochrání pergolu před přímými slunečními paprsky. Poskytují stín a navíc skvěle vypadají. Než se pustíte do sázení, zjistěte si následující informace:

 

  • Je konstrukce pergoly dostatečně pevná, aby unesla zátěž rostliny?
  • Jaká je kvalita půdy okolo pergoly?
  • Na jakou světovou stranu pergola směřuje?
  • Jste ochotni počkat na první květy několik let nebo chcete krásné rostliny hned?
  • Budete sázet jen jednu rostlinu nebo více druhů? Snesou se spolu?

 

Odpovědi na tyto otázky vám pomohou vybrat rostliny, kterým se na vaší pergole bude dařit a vám udělají jen samou radost.

Jakou popínavku vybrat

Každá popínavá rostlina je jiná a potřebuje jiné podmínky. Zatímco Hortenzie vyroste téměř kdekoliv, Vistárie je náročná na půdu a světlo. Vyberte si tu pravou pro vaši zahradu. Máme pro vás tip na čtyři krásné rostliny, za kterými se každý soused ohlédne. Podívejte.

1.   Vistárie

Vistárie je charakteristická dlouhými modrofialovými květy. Na českých zahradách uvidíte dva nejznámější typy. Wisteria sinensis a Wisteria floribunda. Jaký je mezi nimi rozdíl? Sinensis je pravotočivý typ, floribunda levotočivý. S jejich směrem otáčení počítejte při vysazování. Vistárie ocení hlubokou jámu pro kořeny, slunné místo a půdu bohatou na živiny.

2.   Hortenzie

Hortenzie je perfektní rostlina, pokud potřebujete vytvořit dostatek stínu a nemáte příliš kvalitní půdu. Tato odrůda vyroste téměř kdekoliv. V prvních letech sledujte její směr otáčení. Z opravdu bohatých a silných květů se budete těšit za dva až tři roky. Kvalitní pergola poskytne Hortenzii potřebnou oporu.

3.   Zimolez

Od teď budete veškeré letní večery trávit na zahradě. Jak to? Právě s přicházejícím západem slunce se Zimolez krásně rozvoní. Aby se mu dobře dařilo, zásobte ho zeminou bohatou na živiny a zajistěte mu pravidelný přísun slunečních paprsků. Jestli  budete jeho růst usměrňovat nebo ho necháte růst volně, je na vás. Zimolez vypadá skvěle vždy a všude.

4.   Trubač

Mezi další popínavé rostliny vhodné na pergolu patří Trubač. Možná ho znáte také pod názvem Křivouš. Jeho oranžovočervené květy nádherně ozdobí především jižní zdi. Ke svému růstu potřebuje dostatek slunečního světla. Dejte si ale pozor, aby ho přímé paprsky nespálily. Trubač ocení kvalitní půdu bohatou na živiny. Na jaře ho zastřihněte a zbavte odumřelých větviček.

 ——————Komerční článek——————

Zanechte komentář