sukulent

Skalničky a alpinky

Alpinky rostou ve vysokých nadmořských výškách a jsou to obvykle velmi malé rostliny, které se používají k pěstování v extrémních teplotách. Obyčejně jsou odolné a mohou to být vždyzelené dřevinné, listnaté nebo bylinné rostliny. Mohou růst z hlíz nebo cibulí a nejsou mezi nimi téměř žádné jednoleté rostliny. Volně rostoucím alpinkám vyhovuje studené klima, přičemž svou velikost využívají ve svůj prospěch.

Malý vzrůst jako výhoda

Protože jsou tak malé, vítr se jich stěží dotýká, a proto jsou schopné nést těžkou váhu sněhu bez poškození. Proti přílišnému záření slunce je před ztrátou vody chrání malé chlupaté nebo kožovité listy. Mnoho alpinkám se může dařit v neustále vlhkých podmínkách. Alpinky sice upřednostňují, aby jejich kořeny byly v suchu stejně jako v přírodě, kde rostou v chudé půdě, která má vynikající odvodnění. Tato půda postrádá živiny a zadržování vody, a proto alpinky rozšiřují své kořeny, protože hledají tyto základní potřeby jinde.

Pěstování na zahradě

Při pěstování alpinek vždy zkontrolujte, zda je druh tolerantní vůči vaší zahradě nebo bude vyžadovat různá ošetření a podmínky. Druhy, které tolerují zahradu, jsou obecně nenáročné a poskytují řadu rozkošných květin. Specialisté na alpinky zajišťují extrémně volný odvod půdy a ochranu před nadměrně vlhkým zimním počasím. Zajistěte také dostatek slunce a vlhkou, kyselou půdu.

tařička kosníkovitá t wikipedia - Skalničky a alpinky

Zdroj foto: wikipedia                             tařička kosníkovitá

Skalky

Při stavbě skalky zajistěte, aby půda byla suchá jako kámen a konstantní, pokud po ní procházíte. Drenáž a mobilita kořenů bude tímto znesnadněna. Skalka by měla být na jihu nebo jihozápadě a pokud možno na svahu. Odstraňte veškerý plevel. Nejlepší je postříkat místo několik týdnů před začátkem práce na skalce. Pokud budujete skalku ve svahu, musíte zajistit, aby byla na místě dostatečná drenáž. Zapotřebí může být odvodňovací systém nebo může pomoci vyvýšení zahrady nad úroveň terénu.

Užitečné může být také to, když si svou skalku naplánujete předem. Víte například, jaké máte kameny a předem se rozhodnete o tom, kam je umístíte. Nechte se inspirovat fotkami z internetu. Začleňte alpinky vhodné do vašeho terénu a klimatu.

  • Postavte základnu z vrstvy hrubých materiálů (kameny, zlomené cihly a štěrk).
  • Umístěte fólii z polypropylenového plechu přes jejich vrchol a udělejte v ní díry pro odvodnění.
  • Jako povrchovou vrstvu použijte ornice nebo nečistou půdu.
  • Postavte své kameny na vybrané místo. Nechte mezi nimi místo pro výsadbu.
  • Zakopejte kameny půdou do třetiny jejich velikosti. Musí být stabilní.
  • Alpinky zakoupené v květináčích můžete vysadit kdykoli v roce (půda nesmí být vlhká nebo zmrzlá).
  • Umístěte květiny na jejich budoucí místa, abyste si udělali představu, jak bude skalka vypadat. Teprve potom zasaďte.

Alpinky v květináčích

Alpinky mohou stejně dobře vypadat ve velkých hliněných hrncích, jako ve skalce. Na dno vložte vrstvu volného materiálu, jako je písek. Poté následuje vrstva kompostu a rovnoměrné části zrnité půdy a hlíny.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář