černý bez

Zdravotní přínosy černého bezu

Černý bez (Sambucus nigra) je u nás poměrně běžnou rostlinou, její plody nazýváme bezinky. Plody jsou černé nebo tmavě modré a mají ostrou sladkou chuť, čehož využíváme při výrobě dezertů, sirupů, džemů, želé, náplní a jako základ pro různé koktejly a nápoje. Vzhledem k tomu, že většina plodů rodu Sambucus je toxická, doporučuje se opatrnost a vaření této plodiny před konzumací je vždy moudrá volba.

Nutriční hodnota bezinek

Bezinky jsou plné živin včetně minerálů, jako je železo, draslík, fosfor a měď, stejně tak vitamíny, jako jsou vitamín A, B a C. Mezi další živiny obsažené v černém bezu patří bílkoviny a vláknina.

Zdravotní přínosy bezinek

Bezinky mají mnoho přínosů pro zdraví. Podívejme se na ně podrobně:

Pomoc při trávení

Ačkoli většina ovoce a zeleniny vám může pomoci dosáhnout denních cílů vlákniny, málo plodů se může pochlubit více než 40 procenty denních požadavků na vlákninu v jedné porci. Tato vláknina může pomoci odstranit zácpu, snížit nadbytečný plyn a obecně zvýšit zdraví vašeho gastrointestinálního systému. Vláknina může také pomoci zvýšit účinnost absorpce živin ve vašem střevě, abyste získali více z vašeho jídla!

bezinka - Zdravotní přínosy černého bezu
Zlepšení zdraví srdce

Zdá se, že zdraví srdce jde ruku v ruce s ovocem a zeleninou. Vysoká úroveň vlákniny pomáhá eliminovat přebytečný cholesterol z těla a uvolňuje prostor pro HDL cholesterol, který tělo potřebuje. To může pomoci eliminovat šance na rozvoj aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních problémů. Vysoká hladina draslíku v bezinkách také chrání srdce uvolněním napětí cév a tepen. Jako vazodilatátor může draslík významně snížit krevní tlak a udržet vaše srdce zdravé.

Zlepšení zdraví dýchacích cest

Na bolest v krku, kašel, nachlazení, bronchitidu nebo jakýkoli jiný respirační problém je vhodné pít bezinkovou šťávu. Stejně jako mnoho sirupů proti kašli obsahuje aktivní složky (bioflavonoidy jako antokyany), které mohou potlačit zánět a podráždění a také působit jako expektorant a vyčistit hlen. Bezinková šťáva se doporučuje i osobám s astmatem.

Kontrola diabetes

Některé z aktivních antioxidačních přísad v bezinkách pracují přímo na slinivce a regulují tak hladinu inzulínu a glukózy. To je přínosné jak pro lidi trpícími cukrovkou, tak také všem, kteří se chtějí diabetu vyhnout.

Zlepšení zdraví kostí

Zatímco antioxidační a protizánětlivé sloučeniny, které se vyskytují v bezinkách, mohou pomoci zmírnit bolesti kloubů a bolest ze zánětu, vysoká hladina základních minerálů pomáhá podpořit sílu kostí a vývoj nových kostních tkání.

Péče o kůži

Bezinky se často přidávají do mnoha kosmetických aplikací především proto, že bioflavonoidy obsažené v nich mohou zvýšit vaše zdraví kůže. Antioxidační aktivita, kombinovaná s významnou úrovní vitamínu A, činí z bezinek ideální prevenci nebo zmírnění vrásek.

Hubnutí

S vysokou úrovní vlákniny, v kombinaci s účinky posilujícími metabolismus, jsou bezinky vhodnou potravinou pro ty, kteří se snaží zhubnout. Vláknina udržuje pocit plnosti.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář