Také vám vadí všudypřítomné vedro, před kterým nemůžete nikam uniknout? Všechna přírodní koupaliště jsou již nevhodná pro koupání z důvodu výskytu sinic. V bazénech je zase mnoho chemie. A co takhle vytvořit si na zahradě přírodní koupací jezírko?
Dostatek místa
Uvažujete-li o přírodním koupacím jezírku, musíte mít především na zahradě dostatek místa. Optimální velikost koupacího jezírka je totiž okolo 50 m2, hloubka od 1,3 do 2 m. Část jezírka musí být čisticí částí, která by měla mít hloubku okolo 50 cm.
Vhodný terén
Koupací jezírko bude optimálně fungovat ve svažitém terénu, kde můžete zcela přirozeně navodit dojem přírodního koupání. Nahoře na svahu bude čisticí část, ze které voda přirozeně poteče dolů do koupací části, a poté se pomocí kvalitního čerpadla vrací zpět do čisticí části.
Jak a z čeho zvolit jednotlivé vrstvy
Jezírko po vyhloubení jámy musíme nejprve pokrýt geotextilií, která nám bude chránit bazénovou fólii před protržením. Na fólii poklademe vrstvu písku nebo oblázků tak, aby se zde dobře koupalo. Čisticí část vyložíme substrátem, do kterého zasadíme vhodné čisticí rostliny.
Čisticí rostliny do jezírka
Vhodnými čisticími rostlinami jsou tyto: puškvorec obecný, sítina, ostřice, orobinec a rákos či stolístek vodní. Na hladině se budou krásně vyjímat kvetoucí lekníny. Břehy jezírka můžeme zpevnit blatouchem nebo bahenními kosatci.
Rybičky v jezírku
Do koupacího jezírka si můžete nasadit i ryby. Vhodní jsou kapři, jeseteři nebo sumci. Ovšem zde je potřeba pamatovat na to, že ryby vodu kromě čištění také znečišťují svými výkaly, a proto se hodí pořídit si výkonné filtrační zařízení.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz