Zpravidla trvá proces přeměny organických zbytků ze zahrady na výživný kompost minimálně rok a půl. Pokud však z jakéhokoliv důvodu na kvalitní zeminu spěcháte a nechcete si kupovat tu předraženou ze zahradnictví, nebo jednoduše rádi zkoušíte nové věci, ukážeme vám, jak si kvalitní kompost vyrobit už za necelé tři týdny.
Permakulturní zahradnictví zná tzv. horkou metodu výroby kompostu už velmi dlouho. Neklade žádné velké nároky na místo ani na použitý materiál. Jedinou podmínkou je důsledné dodržení níže uvedeného postupu.
Co budeme potřebovat na superrychlý kompost
- 3 díly suchých klacíků a vysušeného listí
- 2 díly zeleně – např. plevel, tráva, apod.
- 1díl zeleninových slupek a zbytků z kuchyně
- 1 díl starého hnoje
- malý kyblíček dřevěného popela
- malý kyblíček starého kompostu
- dřevěnou tyč
- igelitovou plachtu
Nejdříve si vybereme chráněné místo na zahradě, a tady navršíme listí a klacíky asi do výšky 20 centimetrů. To je velmi důležitý krok, zajišťující do superrychlého kompostu přístup potřebného vzduchu.
Kompost skládáme jako puzzle
Teď je třeba na sebe navršit jednotlivé komponenty v přesně stanoveném pořadí. Na klacíky tedy přijde vrstva zelených rostlin, poté zeleninové slupky z kuchyně a nakonec starý hnůj s trochou dřevěného popela. Tento postup opakujeme tak dlouho, dokud máme materiál. Jakmile je vše hotovo, „korunujeme“ superrychlý kompost ještě ještě dílem starého kompostu.
Nyní doprostřed zapíchneme dřevěnou tyč nebo klacek a celou hromadu důkladně pokropíme, dokud nezačne voda ve spodní části odkapávat. Zakryjeme fólií a necháte 4 dny odpočívat.
Náš tip: V létě nezakládejte kompost na příliš slunném místě, jinak hrozí jeho nadměrné vysychání. Celý proces by se díky tomu mohl výrazně zdržet nebo dokonce úplně zastavit! Věnujte tedy výběru místa velkou pozornost. A nemusíte se bát, trávník pod ním se velmi rychle obnoví.
Bez přeházení to nepůjde
Nyní můžete na kompost na čtyři dny zapomenout. Jakmile tato doba uplyne, důkladně ho přeházejte, a to směrem zevnitř ven. Hmota by měla být stále vlhká, ale ne mokrá – v opačném případě přidejte klacíky nebo rozházejte superrychlý kompost více do šířky.
Přehazování kompostu opakujte každé dva dny. Nenechte se zaskočit vyšší teplotou uprostřed. Ta bude dosahovat až 65°C, postupně však klesne spolu s tím, jak budou rozkladné procesy v kompostu pokračovat.
Jak poznám, že je hotovo?
Osmnáctého dne si superrychlý kompost prohlédněte. Měl by být tmavě hnědý a bez výrazného zápachu. Vyskytují-li se uvnitř žížaly, jde o skvělé znamení. Takový kompost můžete okamžitě použít k sázení rostlin do květináčů nebo k vysypání záhonů. Bude se v něm dařit okrasným květinám, ale i zelenině nebo bylinkám.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz