medovnik

Medovník meduňkolistý: Nevšední ozdoba do stinnějších partií zahrad

Medovník meduňkolistý má zvukomalebný název. Květy mohou lidem připomínat malé orchideje, patří do čeledi hluchavkovitých a hluchavce je také velmi podobný. Má aromatické listy vonící po medu.

Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum) je vytrvalá bylina, rozšířená v západní, střední a jižní Evropě. U nás se řadí mezi chráněné druhy a roste roztroušeně například v Českém středohoří, Českém krasu, Křivoklátsku, Bílých Karpatech. Navíc bývá většinou skryt v porostu lesních lemů.

Bylina je vysoká přibližně 20-60 cm, květy jsou hluchavkovitého tvaru, mají bílou, růžovou, fialkovou a nachovou barvu. Velmi připomínají květy divokých orchidejí, bylina neušla pozornosti našich předků, její dekorativní vzhled je popisován i v Ottově slovníku naučném.medovnik květ - Medovník meduňkolistý: Nevšední ozdoba do stinnějších partií zahrad

Medovník meduňkolistý má medové aroma, setkat se můžete i s jinými názvy jako medunice, mediška, doubravník růžový, dobronika růžová. V přírodě roste nejčastěji v doubravách, dubohabřinách, květnatých bučinách, křovinatých stráních.

Medovník meduňkolistý je v přírodě chráněn zákonem, ale na zahrádce můžete pěstovat kultivar „Royal Velvet“, kvete od května do července. Na kultivar se vztahuje patentová ochrana, není k dostání úplně v každém zahradnictví, tak pokud medovník objevíte, máte záruku, že se jedná skutečně o kvalitní rostlinu a rozhodně s koupí neváhejte, získáte originální okrasu vaší zahrady.

Jak medovník pěstovat

Rostlině se bude dařit na podobných místech jako v přírodě. Ve stinnějších partiích zahrady s výživnou, humózní a propustnou půdou. Půdu můžete obohatit před výsadbou organickým hnojivem. Zemina by měla být vlhčí a dobře odvodněná. Na jaře je dobré ořezat staré listy. Je vhodná do trvalkových nebo bylinkových záhonů. V suchém počasí potřebuje zálivku. Medovník meduňkolistý je také hojně navštěvován včelami a motýly.

Lidové léčitelství

Již v minulosti byl našimi předky využíván pro své léčivé účinky. Má antibakteriální, antifungální a uklidňující účinky. Také se užíval jako diuretikum, sedativum nebo při léčbě ran.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít