Když se člověk podívá z oken paneláku nebo činžáku, většinou ho neoslní pohled na zelené louky a bublající potůčky. Místo toho vidíme asfalt, auta a občas pár stromů v parku. Ale co kdyby šla příroda přenést výš – až na střechu? Myšlenka zahrady na střeše mě zaujala už dávno, ale až teprve nedávno jsem se rozhodl jít do toho naplno. A že je to dobrodružství, to vám povím hned!
Proč právě střecha?
Možná si říkáte: proč se vůbec pouštět do pěstování rostlin na střeše? Důvodů je víc než dost. Jednak je to skvělý způsob, jak využít nevyužitý prostor. Střešní zahrady navíc pomáhají zlepšovat mikroklima, izolují budovy a tlumí hluk. A co si budeme povídat – vlastní rajčata, bylinky nebo jahody chutnají úplně jinak než ty z obchodu. Navíc je to relax. Přijít večer mezi květináče, zalít pár rostlin a pozorovat západ slunce… to je terapie sama o sobě.
Od nápadu k realitě
Založení rooftop zahrady není jen o tom nahodit pár květináčů a zasít semínka. Je potřeba se nejdřív trochu zamyslet. Prvním krokem je zjistit, zda je střecha vůbec vhodná – unese zátěž, má přístup k vodě, jak je orientovaná na světové strany? V mém případě to znamenalo zeptat se správy domu, ověřit nosnost konstrukce a hlavně promyslet, jak budu na střechu nosit substrát, květináče a další vybavení.
Důležitá je taky povolení – ne všude je možné si jen tak něco na střeše postavit. Pokud je ale střecha vaše nebo společenství vlastníků souhlasí, máte vyhráno.

Jak vybavit střešní zahradu
Na rozdíl od klasické zahrady si na střeše nemůžeme jen tak kopnout do hlíny. Proto je potřeba zahrada kontejnerová – tedy založená ve velkých květináčích, truhlících nebo vyvýšených záhonech. Použil jsem plastové boxy i dřevěné bedýnky s geotextilií. Důležité je, aby byly nádoby lehké a zároveň pevné.
Pak přichází na řadu substrát – ideálně směs lehké zahradní zeminy s kokosovou drtí a perlitem, aby nedocházelo k přemokření. Já jsem přidal i trochu kompostu, který si vyrábím doma na balkoně pomocí vermikompostéru.
Co pěstovat?
Tady se meze nekladou. Na střeše se daří bylinkám (bazalka, tymián, rozmarýn), listové zelenině (rukola, salát), ale i rajčatům, paprikám nebo jahodám. Zajímavým tipem jsou jedlé květy jako lichořeřišnice nebo měsíček – krásné a chutné.
Nezapomínejte ale na větrné podmínky. Střecha je otevřená a větrná místa mohou vysušovat substrát a lámat rostliny. Pomáhá instalace větrolamů nebo strategické rozmístění vyšších rostlin, které vytvoří přirozenou clonu.
Péče a údržba
Zalévání je alfou a omegou. V létě zalévám skoro denně, takže jsem si pořídil automatický kapkový systém, který běží na časovač. Můžete ale klidně zalévat ručně – hlavně pravidelně.
Dále je potřeba hnojit, pravidelně kontrolovat škůdce a samozřejmě sklízet. A věřte, že jakmile ochutnáte první čerstvou bazalku z vlastní střechy, budete závislí.
Bonus: prostor pro život
Zahrada na střeše není jen o jídle. Je to prostor, kde se dá odpočívat, pít káva, číst si, pozvat přátele. Přidal jsem lavici z palet, pár světýlek a vznikl mi malý městský ráj, kam se rád vracím. A i sousedé už pokukují, že by se přidali.
Zahrada na střeše je víc než jen trend. Je to cesta k sobě, k přírodě a ke zdravějšímu životnímu stylu. Ať už bydlíte v centru města nebo na okraji, pokud máte střechu a trochu nadšení, můžete si vytvořit zelenou oázu nad hlavou.
Začněte s málem – pár truhlíků, pár bylinek. Uvidíte, jak vás to pohltí. A kdo ví – třeba jednou budete sklízet dýně přímo z výhledu na město.