motýl

Zahrada pro motýly

Mít zahradu je jedním z největších potěšení života. Z hluboké interakce s přírodním světem lze dosáhnout hmatatelných přínosů, včetně rychlejšího léčení po onemocnění a zlepšení tvořivosti a učení u dětí. Květiny a další rostliny jsou krásné a inspirativní, ale navíc můžete prostřednictvím nich přilákat určitý hmyz a příznivou přírodu. Typickým případem jsou různobarevní motýli. Jak můžete přivítat tento hmyz do své zahrady?

Nativní rostliny

Za prvé, je důležité vybrat rostliny, které pocházejí z vašeho regionu. Pokud nativní rostliny umístíte na správné místo, můžete je poměrně snadno udržovat. Začleňte do své zahrady také hostitelské rostliny pro housenky motýlů. Hostitelskými rostlinami mohou být stromy, jako jsou duby, jalovec nebo vrba. Z rostlin pak to jsou trávy, jako je Andropogon gerardi nebo Bouteloua curtipendula. Čím bude vaše zahrada rozmanitější (různé výšky a velikosti květin, struktura listů), tím více života v ní bude.

Rostliny, které přitahují motýly

– Astry.
– Lilie.
– Zlatobýl.
– Topolovka.
– Levandule.
– Šeřík.
– Lupina.
– Klejicha.
– Macešky.
– Hledík.

Krásní motýli

Všichni motýli jsou krásní, ale pokud jde o vaši zahradu, budete chtít přitahovat krásné motýly, jako je monarcha stěhovavý. V takovém případě musíte vysadit rostlinu zvanou klejicha. Monarchové ji potřebují, aby přežili, protože tato rostlina je hostitelem po většinu jejich životního cyklu. V létě nebo na jaře naklade monarcha svá vajíčka na spodní stranu mladých listů klejichy. Z vajec se vylíhnou larvy, které se živí klejichou v pěti stádiích svého růstu. Po pátém stádiu se hmyz zakuklí. Bude vertikálně viset na vodorovném úseku rostliny.

motýlek - Zahrada pro motýly
Klejicha

Klejicha je divoká květina, která pochází ze Spojených států. Dorůstá výšky až 180 cm, má dlouhé, tenké, tuhé stonky se sférickým květem růžovo-fialových květin. Obsahuje mléčnou šťávu, která je složena z přírodního latexu. Tento latex obsahuje alkaloidy (látky na bázi dusíku) a kardenolidy (přírodní steroidy), které mohou být u některých druhů toxické. Pokud se budete dívat na housenky, jak jedí klejichu, zjistíte, že jedí kruhově. To proto, aby housenka neuvízla v latexu.

Klejicha je odolná proti suchu a roste nejlépe v dobře odvodněné půdě. Listy rostliny jsou široké a podlouhlé a poskytují monarchům spoustu jídla. Často mléko přitahuje také mšice. Nemusíte se však o ně obávat, protože ty pojídají berušky, které se na rostlině také objeví.

Vynechejte chemikálie

Nepoužívejte žádné chemické spreje; místo toho vytvořte ekologickou zahradu. Pokud máte zahradu plnou různých květin, keřů a stromů, přilákáte užitečné dravé brouky, kteří se postarají o všechny škůdce, které byste mohli mít. Buďte trpěliví. Například rostliny, jako je Asclepias incarnata často přitahují mšice, ale berušky jim přijdou na záchranu během několika dní.

Nechat zahradu přes zimu stát

Vyhněte se impulsu k vytvoření uklizené nebo čisté krajiny. Mnoho motýlů se přezimuje v listech rostlin. Motýli nejsou jediným hmyzem, který v zimě spí – mnoho můr a včel je zde také zazimováno. Pokuste se počkat až na poslední možný okamžik na jaře ke snížení svých rostlin tak, abyste nerušili jemná stvoření, která se probouzejí v březnu a v dubnu. Kromě toho je zimní zahrada krásná. Navíc zachycuje více sněhu, aby hydratovala půdu a izolovala rostliny od chladu.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář