včela

Zahrada pro včely

Všimli jste si nedostatku opylovačů ve vaší zahradě? Počet včelstev neustále klesá kvůli několika faktorům. Ztráta včelích kolonií má dalekosáhlé důsledky, které přesahují med do ranního čaje. Asi třetinu našich plodin opylují včely. Bez těchto pilných malých včel budou čerstvé ovoce a zelenina mnohem dražší a méně dostupné.

Které plodiny potřebují opylování od včel?

Je to velké množství plodin, jmenovat můžeme například:
– Jablka.
– Hrušky.
– Okurky.
– Tuřín.
– Oříšky.
– Meloun.
– Avokádo.
– Třešně.
– Broskve.
– Jahody.
– Maliny.
– Mnohé další.

Vhodným způsobem, jak pomoci obnovit včelstva v oblasti, je vytvořit zahradu vhodnou pro včely.

Vytváření domova pro včely medonosné  

Nemusíte udržovat vlastní úl, abyste kolem své domácnosti vytvořili zdravou populaci včel. Ne všechny včely žijí ve velkých koloniích – ve skutečnosti mnoho druhů čmeláků a včel žije osaměle. Právě tyto samotářky můžete přilákat do své zahrady. Tím, že včelám připravíte místo, kde se budou cítit dobře, zároveň zabráníte tomu, aby se dostaly příliš blízko k místu, kde žijete.

Při výběru místa pro vaše včelí útočiště nezapomeňte vybrat místo vzdálené od lidské činnosti, kde včely nemohou způsobit zranění. Na druhou stranu, ani včely si nepřejí být rušeny dětmi či domácími zvířaty.

Včelí deska

Vezměte starý kus dřeva a vyvrtejte do něj otvory o průměru asi 1 cm. Ujistěte se, že dřevo nebylo ošetřeno chemikáliemi. Nyní najděte na zahradě slunné místo jako strom nebo sloup plotu, kde je v zimě sucho a chladno. Ujistěte se, že vaše včelí deska je chráněna před deštěm. Pokud nemáte vhodné místo, použijte další starý kus dřeva, abyste vytvořili malou střechu.

včela úl - Zahrada pro včely
Včely můžete chránit i tak, že je v zimě přenesete do garáže nebo kůlny. Uchovávejte je na suchém a chladném místě.

I když včelí desky fungují dobře, včely mnohem raději bydlí v malých trubicích. Můžete použít duté tyčinky, které byly důkladně vysušené a neobsahují chemikálie. Slepte tyčinky dohromady a zavěste na suché, slunečné místo na zahradě. Pokud máte starou polici, můžete svazky stohovat, aby byly chráněny před deštěm, nebo si můžete vyrobit střechu z kusu starého dřeva, aby vaše včely byly v suchu.

Bambusový domeček pro včely

Další skvělý způsob, jak poskytnout včelám útočiště, je použít bambus. Bambus můžete sehnat v každém zahradnictví. Nařežte ho na délku asi 18 cm. Použijte hůlku, abyste odstranili veškeré nečistoty nebo rostlinné hmoty, které blokují tubus. Jednotlivé bambusové kousky umístěte do široké trubky. Umístěte hnízdo z bambusu 90 až 180 cm od země na teplé, slunečné místo, které je chráněno před deštěm.

Krmení včel

Na podzim a v zimě není na zahradě dostatek květin k opylování. Přesto je můžete udržovat v dobrém stavu, a to tak, že vytvoříte zásobník s jídlem pro včely. Použijte středně velký džbán s kovovým víkem. Do tohoto víka udělejte hřebíkem díry. Otvory by měly být malé, aby tekutina vytékala velmi pomalu, ale dostatečně velká na to, aby z nich včely mohly jíst. Naplňte nádobu vodou a cukrovým sirupem smíchaných v poměru 1: 1. Umístěte nádobu vzhůru nohama a položte na dva kusy dřeva na vrchol svého včelího domu.

Zdroje pylů

Další věc, kterou vaše včely potřebují, aby se cítily jako doma, je pyl. Většina kvetoucích rostlin zajistí pro vaše včely pyl, ale včely mají obzvlášť rády květiny v modré až fialové, stejně jako bílé a žluté. Naplánujte si na svou zahradu výsadbu různých plodin, které kvetou na jaře i v létě. Kvetoucí ovocné stromy a bobulovité květy poskytují pyl v rané sezóně, zatímco dýně jsou dobrou volbou pro kvetení později v létě.

Hydratační stanice

Včely také potřebují přístupný zdroj vody. Nejlepším řešením je naplnit mělkou misku nebo odkapávací misku ráno takovým množstvím vody, které se odpaří do brzkého večera. Umístěte do zásobníku několik kamenů tak, aby včely měly bezpečné místo k přistání. Denně vyměňujte vodu a ponechte zásobník na úrovni půdy poblíž domů a květin.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Zavřít