chmel

Vypěstujte si vlastní chmel na domácí pivo

Pivo je nejoblíbenější nápoj u nás. Proto není divu, že existuje tolik nadšenců, kteří si vaří vlastní pivo. Kultivace chmele je přitom jeden z klíčových prvků kvalitního piva. V tomto článku se podíváme na nejpopulárnější typy chmele na pivo, na domácí pěstování chmele od začátku do konce a na některé příchutě piva.

Různé druhy chmele

Existují desítky různých druhů chmele. Ne všechny ale mají ty jedinečné vlastnosti, které z nich dělají ceněné odrůdy pro výrobu piva. Existuje několik odstupňovaných odrůd, které používají pivovary po celém světě:

1. Amarillo

Chmel Amarillo je tak populární, že větší pivovary kupují výrobní kvóty od komerčních pěstitelů chmele rok předem, aby zajistili svou produkci. Pěstování vlastního Amarillo chmele vám dovolí obcházet neuvěřitelně vysokou komerční poptávku po této odrůdě chmele.

Chmel Amarillo je ceněn kvůli své květinové vůni se světle citrusovými tóny. Mají středně hořkou hodnotu, což je všestranný chmel, který se používá v mnoha různých stylech piva.

2. Cascade

Tento chmel je základem amerického řemeslného piva. Byl vyvinut v polovině padesátých let šlechtitelským programem OSU, zdokonalovány a poté uvolněny pro širší kultivaci na počátku 70. let.

Tento chmel má podobnou vůni a chuť jako chmel Amarillo, ale navíc přidává jemné tóny pikantního grapefruitu. To z tohoto chmele dělá populární a jedinečnou volbou pro domácí vaření.

3. Centennial

Tento druh chmelu je relativné nový, byl kultivován v roce 1990 několika pěstiteli. Jsou nejlépe popsány jako kombinace cascade chmele a chinook chmele (popsaný níže). Nejlepší způsob, jak popsat chuť a vůni Centennial chmelu, je představit si cascade chmel „na steroidech“. Existuje důvod, proč se Centennial chmel označuje jako „super cascade“.

4.Chinook

Chinook chmel má nejvíce zemité a přirozené aroma a chuť. Tento typ chmele se rychle stává oblíbený u menších a drobných minipivovarů a domácích pivoarů pro svou jedinečnou chuť a obsah alfa kyselin.

chmel sklizeň - Vypěstujte si vlastní chmel na domácí pivo
Pěstování chmele

Pokud jste zvyklí na tradiční rostliny, pěstování chmele pro vás může být šokující. Na rozdíl od mnoha rostlin, chmel je popínavá rostlina a pro nejlepší výsledky vyžaduje rozsáhlou mřížku. Chmel zasaďte do oblasti orientované na jih. Mezi jednotlivými rostlinami nechte prostor asi 15 cm a zakopejte je asi 36 cm hluboko. Vzhledem k tomu, že chmel patří mezi popínavé rostliny, musíte je zasadit blízko plotu nebo zdi, nebo postavit mřížový systém, aby mohl správně stoupat. Chmel nemá rád suchou půdu, takže ho nezapomeňte co nejčastěji vlhčit.

Sklízení chmele

Chmel je připraven ke sklizni mezi srpnem a zářím, kdy vinice začínají vysychat. Chcete-li zjistit, zda je váš chmel připraven ke sklizni, vyberte několik plodů vašich rostlin a protřete je mezi prsty. Pokud jsou suché a drolí se, pravděpodobně je čas ke sklizni. Další známkou zralosti je, když vaše chmelové plody mají klasickou chmelovou vůni, na rozdíl od travnaté vůně. Potom již můžete chmel odříznout z mřížky a položit je na zem. Nechte je vyschnout a poté je ručně otrhejte.

Uskladnění

Chmel musí být před uskladněním suchý, jinak by plodinu mohla zničit plíseň a bakterie. Suché chmelové plody uložte do vzduchotěsných nádob a zmrazte je. Nejlepších výsledků dosáhnete použitím vakuového těsnění, abyste se ujistili, že je v pytlích co nejméně vzduchu. Uzavřete sáčky, označte je odrůdou a datem sklizně a uložte je do mrazničky.

Příchutě chmelu

I když jsme pokryli čtyři nejoblíbenější druhy chmele a jejich vůně, nehovořili jsme o typech chutí, které tento chmel poskytuje, když se používá k vaření piva. Zde je rychlý průvodce chutí, který vám může pomoci ve výběru toho pravého chmele pro vás:

Amarillo – květinová, vůně citrusů. Středně hořké.

Cascade – květinová, pikantní, s grapefruitovým podtónem. Kvintesenční americký chmel. Může být použit v téměř každém druhu piva, které chcete vařit.

Centennial – květinová, pikantní, ale silnější než Cascade. Může být použit v mnoha různých stylech, ale je obzvláště výhodné v IPA kvůli síle jeho chuti.

Chinook – mírné koření a těžká borovice příchuť. Všestranný chmel používaný v některých z nejpopulárnějších pivech v Americe, od Stone do Sierry Nevady.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář