V zimě se všichni těšíme na sníh, který dělá svět kolem krásnější a kouzelnější. Sníh v přírodě má významnou úlohu. Díky němu jsou divoké rostliny chráněny před mrazem a na jaře jim přináší životodárnou vlhkost. Ptáci, zajíci, myši se ukrývají ve sněhu. To také přináší velké výhody sněhu a pěstovaných rostlin, které mají těžké období v chladných zimách. Je však důležité správně používat tento přírodní zdroj, jinak se může objevit i jeho negativní stránka.
Sníh na ochranu rostlin
Čerstvý načechraný sníh, díky vzduchovým mezerám, dokonale udržuje teplo, kompenzuje zničující změny teploty ve dne i v noci. Proto může být použit k ukrytí stromů, keřů, hroznů, celoročních květin. Stromy se nemusí úplně zasypávat sněhem, spíše se sníh nahrnuje na kořen, který často trpí mrazem. Doporučuje se, aby se sníh neztratil, jinak dojde k okamžitému poklesu celkové hodnoty takového úkrytu – ztratí se jeho izolační vlastnosti.
Sníh v zahradě
Trvalky v květinových záhonech, zahradní jahody a podzimní plodiny také vyžadují, aby byly pokryty sněhem. Pokud je mráz nižší než -20 ° C, stačí 60-80 cm sněhu. V teplejším počasí by měla být vrstva sněhu nalita do výšky asi 30-40 cm. Na jaře roztavený sníh nasycuje půdu vlhkostí, takže jej nevyhazujte z místa. Mráz může velmi snadno narušit zdraví roubovaných rostlin, zvláště pokud jsou docela teplomilné, proto i je zakryjte silnou vrstvou sněhu.
Pokud jsou ve vašem regionu sněhové srážky vzácné a prudký vítr často vyfukuje, musíte se naučit, jak udržet sníh. Zásadou zadržování sněhu je vytvořit umělou bariéru, která přispěje k tvorbě sněhové závěje. Chcete-li to udělat, pozorujte, kterým směrem fouká vítr, a vytvořte bariéru. Na bariéru lze použít desky, břidlice, větvičky, tyčinky nebo slámu, staré pneumatiky či okna atd. Bariéru umístěte napříč větru. Hlavní věc – musí být udržitelná, protože se silným větrem hrozí nebezpečí poškození rostlin, které jsou v blízkosti.
Voda ze sněhu
Na vodu ze sněhu reagují rostliny dobře, stejně jako semenáčky. V rostlinách dochází k urychlení biochemických procesů, což posiluje jejich imunitu. Chcete-li vytvořit vodu ze sněhu, vezměte vědro sněhu a počkejte, až se zcela rozpustí. Zavlažování se provádí pouze tehdy, když voda dosáhne pokojové teploty, jinak hrozí nebezpečí poškození kořenů rostlin. Voda ze sněhu po několika hodinách ztrácí své užitečné vlastnosti, proto není nutné ji uchovávat.
Sníh na větvích stromů
Sníh na větvích ovocných stromů je velkým nebezpečím, protože v průběhu času se stává hustší a těžší. V důsledku toho se větve mohou zlomit, což oslabí imunitu rostliny. Proto je lepší se zbavit sněhu na větvích v čase, dokud je čerstvý a načechraný. Pro práci si vezměte koště nebo dlouhou tyčku a lehce vyklepejte sníh z větví. Pokud se na větvích vytvořila ledová kůra, nemůže být setřesena. Je lepší dočasně umístit podporu pod větvemi. Odstraňování ledu se provádí až po oteplení.
Ochrana jehličnanů před sněhem
Zvláště postižené sněhem jsou jehličnaté rostliny, jejichž větve se rychle vyplňují sněhem a mohou se zlomit. Túje, jalovec, smrk i listnaté plodiny s tvarovanou korunou by měly být přivázány k sobě směrem ke kmenu. Při rozmrazování nebo silném větru se ze sněhu stává krust, což negativně ovlivňuje zdraví rostlin. Kůra snižuje tepelnou vodivost sněhu, neumožňuje volně cirkulovat vzduch. Výsledkem je, že se rostlina „dusí“ pod sněhovou kůrou, stane se obětí houbových chorob a někdy i zvadne. Abyste tomu zabránili, pravidelně propichujte, rozlomte a uvolněte kůru. Věnujte zvláštní pozornost trávníku a jehličnatým rostlinám.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz