Toužíte proměnit svou zahradu v galerii, ale neradi byste spadli do pochybných vod kýče? Poradíme vám, jak umění na zahradu vybírat, jaké zásady dodržovat a co všechno zvážit předtím, než si domů nevšední zahradní dekorace pořídíte.
Umění na zahradě – to nejsou jenom roztomilí barevní trpaslíci, i když i těm se budeme na následujících řádcích věnovat. Stále modernější jsou nejrůznější skulptury, které zahradu zkrášlí i dávno poté, co už poslední květy a listy opadaly.
Umění na první místě – nebo naopak?
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Vždyť každá zahrada je jiná, každá vyžaduje jedinečný přístup, při kterém je důležité vzít v úvahu několik faktorů:
- architektura domu – stáří, umístění, styl
- převládající typ výsadby (monotónní zeleň vs. pestré květinové záhony)
- atmosféra, jaká by měla v zahradě panovat
Také nezapomínejte na to, že zvolené umění může převzít v zahradě vůdčí roli, ale stejně tak mu můžete přisoudit „jen“ charakter harmonického celku v některé menší části. Může se stát překvapujícím prvkem, který odhalí jen nemnozí návštěvníci zapomenutých zákoutí, stejně jako majákem vašeho vkusu, který uvidí každý návštěvník už od zahradní branky.
Náš tip: umění v zahradě může představovat tradiční, ale i abstraktní prvek. Už dobře umístěná váza z terakoty nebo zajímavý kámen tak může naplnit základní definici tohoto pojmu.
Umění v zahradě nemusí být drahé, 100% originalitu ale nečekejte
Jestliže s touto disciplínou teprve začínáte, určitě nedoporučujeme kupovat drahá originální díla od soukromých autorů. Vkus se totiž rychle mění, postoje přehodnocují – a je mnohem snazší zbavit se skulptury z běžného obchodu než obří dřevěné sochy za několik desítek tisíc. Můžete si tak na zahradu nechtěně pořídit něco, co vás za pár týdnů nebo měsíců omrzí (v horším případě se vám pohled na toto umělecké dílko začne příčit) a sami se uzavřete do začarovaného kruhu kvůli investici, kterou jste do pořízení tohoto umění vložili.
Obyčejnější sošky, skulptury nebo keramiku můžete poměrně levně pořídit v zahradních centrech nebo i v katalozích zásilkových firem. Jsou sice poměrně tuctové, ale vzhledem k nabídce na trhu existuje jen opravdu malá šance, že si ten samý kousek pořídí v následujících měsících i váš soused. Možná už máte představu, co by se na vaši zahradu hodilo, ale pokud ne, zkuste se zaměřit na jedno z těchto kritérií:
- téma, které je vám blízké
- důraz na půvab materiálu, z něhož je zvolený kousek vyroben
- vtip a invence
Pro začátek začínejte raději s prvky, jež představují nějaké konkrétní objekty. Vyhnete se tak počátečnímu nepochopení. Hledejte něco, co vynikne a upoutá. A samozřejmě můžete (a měli byste) vsadit i na trvanlivé materiály, díky nimž vám zvolená soška nebo jiná dekorace vydrží déle než jednu sezónu.
Náš tip: dejte pozor na zamýšlené vyznění. Například oblíbené barokní andělíčky s buclatými tvářičkami máme natolik spojené se hřbitovy, že je od této aury budeme na zahradě jen těžko odpoutávat. Naopak netradičně pojaté pítko pro ptáky, zahradní lavička nebo jen nějaká zajímavá přírodnina (kupříkladu samorost, který jste našli v lese) může být úderem na tu správnou harmonickou strunu.
Umění je uměním, pouze když má vhodné pozadí
Je to tak. Umění nikdy nefunguje jen tak samo o sobě. Důležité je vsadit na jeho interakci s okolím. Pečlivě proto při výběru zohledňujte místo, do něhož bude zasazeno, stejně jako nejčastější pohledovou stranu – tou může být příchod od zahradní branky, ale i výhled z vašeho oblíbeného relaxačního koutu nebo okna v kuchyni. Pamatujte, že umění by mělo těšit především vás a teprve poté (bude-li k tomu čas a příležitost) i náhodné kolemjdoucí nebo sousedy.
Zvolit je třeba rovněž vhodné pozadí. Jednoduché tvary a moderní umění si žádají spíše neutrální pozadí – jednobarevnou cihlovou zeď, monotónní zeleň živého plotu, stěnu domu apod. Naopak motivy a výjevy z přírody nebo osoby více vyniknou v poněkud pestřejším prostředí, třeba u květinových záhonů.
Chcete-li se zaměřit na konkrétní tipy na vhodné rostlinné zástupce, určitě to budou především nejrůznější okrasné trávy a kapradiny. Z trvalek pak doporučujeme spíše druhy rostoucí v trsech anebo velmi drobně kvetoucí letničky. To všechno poslouží jako ucelený rám celého objektu, navíc jen s minimálními nároky na údržbu.
Náš tip: pokud v zahradě vyloženě neplánujete vytvořit prvek překvapení, dbejte na to, aby bylo vámi zvolené umění viditelné ze všech stran a v každém ročním období. Zejména po odkvětu letniček a opadu listů se může stát tím, co bude vaší zahradě zcela dominovat.
A existuje ještě jeden důvod, proč se o umění na zahradě pokusit. Může totiž odpoutat pozornost od nevzhledného místa – třeba zahradního domečku po babičce, k jehož rekonstrukci se stále nemůžete dostat. Je to podobné, jako když ženy při oblékání cíleně přitahují pozornost na místa, která pociťují jako svou přednost, místo toho, aby jen více či méně kreativně zakrývaly své nedostatky.
Umění na zahradě – na jaké druhy materiálů vsadit?
Určitě byste chtěli, abyste se ze své nově nabyté vášně mohli těšit déle, než pouhou jednu sezónu. Seznámíme vás s přednostmi jednotlivých materiálů a poradíme, na co si dát pozor.
Kameny a horniny: žula, mramor, pískovec – právě tihle krasavci se na našich zahradách vyskytují nejčastěji. Ale v poslední době se do popředí dostávají i tvárné materiály Všeobecně platí, že drobné kamenné kousky působí spíše hravě, zatímco velké a masivní skulptury zase monumentálně. Aby skutečně vynikly, je třeba je umístit na podestu nebo kamenný podstavec. A jde o v hodné řešení i kvůli jejich nemalé váze, díky níž se mohou snadno začít propadat do trávníku nebo záhonu.
Keramika a pálená hlína: že se na zahradu kvůli své křehkosti nehodí? To naštěstí není tak úplně pravda. Stačí vybírat modely, vypalované při teplotách okolo 1 000°C (ochotný prodejce vám rád poradí), které můžete na zahradě nechat i přes zimu, aniž by doznaly jakékoliv újmy na kráse či zdraví.
Kov: vybírejte hlavně bronz, ocel nebo měď. Hodí se v případě, že chcete do zahrady vnést prvek chladu, třeba podle zenové filozofie. Zvláště lesklé kousky mají tendenci takto na své okolí působit. Navíc lze mezi kovovými zahradními sochami najít často zajímavé designové záležitosti, jež časem (a získanou patinou) nabývají na ceně.
Dřevo: jen stěží bychom našli do (zejména) užitkové zahrady vhodnější materiál. Má však svá ale. Především vyžaduje pečlivou povrchovou úpravu, díky níž odolá vodě i dalším nepříznivým prvkům okolního prostředí. Tento nátěr je vhodné každý rok obnovovat. A opravdu velké dřevěné sochy, u nichž nechcete riskovat poškození mrazem a jejich rozštípnutí, je třeba na zimu přenést do tepla. Na druhou stranu může takový zdánlivý kaz na kráse dodat vaší dřevěné soše, skulptuře nebo plastice docela nový rozměr.
Sklo: že ho v zahradě nevyužijeme? Ale vůbec ne, nejde sice o nijak tradiční materiál, ale ve spojení s vodní částí zahrady vás dokáže příjemně překvapit. A není třeba ho za každou cenu spojovat se světelnou show, jak to bývá k vidění např. v městské zeleni.
Pro všechny fanoušky trpaslíků
Ano, i tyhle malé barevné kýče jsou svým, byť svébytným druhem umění. Pocházejí z Německa, přibližně z 18. století. Nejprve se objevovaly na zahrádkách pouze v oblasti Černého lesa, a to výhradně jako horníci s lopatami, krumpáči a kahany. Vyráběly se z keramiky, teprve později přišla ke slovu sádra, případně i beton. Byli ale tak, roztomilí, že se rychle rozšířili do celé Evropy.
Největší boom zažívali zahradní trpaslíci v 50. a 60. letech 20. století, ale ani dnes nejsou úplně OUT. Jejich sběratelé stále ještě existují. My je však doporučujeme spíše jako jeden z překvapivých prvků zahradního umění, viditelný například jen z průchodu nebo při návštěvě relaxačního zákoutí. Udělat ze zahradního trpaslíka sebevědomou dominantu zahrady by mohli snad jen zavilí milovníci retra, kteří této myšlence podřídili celou koncepci zahrady.
Zahrada jako galerie? Platí, že méně je více
Nezáleží na tom, jak velkou zahradu máte. Pokud to s uměním na její ploše přeženete, bude výsledkem spíše rozpačitý mišmaš. Pokud se už tedy rozhodnete dekorovat svou zahradu více plastikami, sochami nebo skulpturami, vzpomeňte si vždy na základní pravidlo: mohou být vyrobeny z jednoho, maximálně ze dvou druhů materiálů. Pokud totiž vsadíte pravě na stylovou jednotu, snadno natěsnáte více kousků i do poměrně malého prostoru.
Vsadit také můžete na věrnost jednomu autorovi, který se vyznačuje konzistentním stylem nebo alespoň společnou myšlenkou soch. Často je vhodné vsadit raději na umělecká dílka z jedné série, než se snažit za každou cenu obsáhnout co největší počet druhů a stylů. A v neposlední řadě je též možné menší objekty sestavovat do skupinek, vždy však opatrně a mírou.
Mimochodem, abyste nebyli v obchodě se zahradnickým uměním za absolutního laika, ujasněte si některé základní pojmy:
- Socha je nadřazený termín. Může jít jak o plastiku tak skulpturu, ovšem zpravidla představující lidskou postavu nebo jen její část.
- Objekt je rovněž nadřazený termín, ovšem zahrnuje pod sebou vše ostatní, co nelze vtěsnat do „lidské kategorie.“
- Plastika vzniká přidáváním nebo skládáním materiálu.
- Skulptura naopak jeho odebíráním.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz