slimák

Jak se zbavit slimáků a to přírodní cestou

Pokud zahradničíte, jistě znáte problém, který přichází s různými zahradními škůdci. Jedněmi z nich jsou i hlemýždi a slimáci, kteří dokážou způsobit značné škody ve vaší zahradě, zejména v zeleninové produkci. Snažit se zbavit se slimáků může být výzva. Většina zahradníků se obrací na komerční produkty. Avšak ne vždy je to ten nejlepší nápad. S příchodem deště se tyto produkty mohou stát méně efektivní.

Jaké jsou nevýhody komerčních produktů?

Komerční produkty na zbavování se slimáků a hlemýžďů mají hned několik nevýhod. Tou první je, že je nemůžete použít v období, kdy jsou hlemýždi a slimáci nejvíce aktivní a krmí se. Druhou nevýhodou je to, že tyto produkty jsou toxické. Proto mohou být škodlivé pro různé druhy volně žijících živočichů a ptáků, které se vyskytují na zahradě.

Ekologické řešení

Existuje mnoho netoxických přírodních způsobů, jak se zbavit slimáků. Níže uvádíme pouze několik z nich. Nechte se inspirovat, možná se vám podaří ušetřit i nějaké peníze.

1. Změňte návyky při zalévání

Hlemýždi a slimáci jsou známí tím, že jsou aktivní zejména v noci a líbí se jim vlhké podmínky. Jednoduchou změnou svých návyků při zalévání můžete efektivně redukovat škody, které tito škůdci v zahradě napáchají. Takže pokud máte problém se slimáky a zaléváte svou zahradu večer, zkuste to přehodnotit a zalévat zahradu spíše ráno.

2. Použijte ve své zahradě křemelinu

Tato zemina dokáže kontrolovat výskyt hlemýžďů a slimáků ve vaší zahradě. Křemelina obsahuje zbytky skeletálních mikroskopických tvorů. Je ostrá a zubatá, takže slimáky zaprvé škrábe, když se po ní pohybují, a za druhé vede ke jejich dehydrataci. Křemelinu aplikujte jako prášek kolem rostlin. Můžete ji také smíchat s vodou a aplikovat přímo na listy.

3. Používejte mořské řasy k pozměnění půdy

Vedle toho, že mořské řasy jsou přirozeným odpuzovačem slimáků, jedná se taktéž o skvělé hnojivo. Slimáci nemají řasu rádi, protože je slaná.

4. Používejte měděné pásky

Také s pomocí netoxické měděné pásky se můžete zbavit slimáků a hlemýžďů. Můžete ji umístit okolo rostlin v květináčích nebo okolo rostlin zasazených do země. Tyto pásky jsou odolné vůči počasí a navíc ještě dlouhotrvající. Slimáci nemají tuto pásku rádi, protože když s ní přijdou do kontaktu, dostanou něco jako elektrický šok.

5. Přidejte do půdy použitou mletou kávu

Kofein působí jako zabiják a odpuzovač slimáků a hlemýžďů. Aby to fungovalo, nasypte použitou kávu nahoru na půdu. Když s ní slimáci přijdou do kontaktu, zemřou.

6. Dejte jim trochu piva

Pivní pasti jsou populární volbou. Hlemýždi a slimáci totiž milují pivo. Širokou, mělkou nádobu naplňte trochou piva. Zakopejte nádobu do půdy až po hrdlo. A pak už jen nechte hlemýždě a slimáky ať udělají zbytek. Když vlezou do vaší pivní pasti, utopí se.

7. Odpuzovače hlemýžďů s česnekem

Několik ekologických přípravků proti hlemýžďům a slimákům zahrnují právě česnek. Stále více studií dokazuje, že česnek se dokáže vypořádat s hlemýždi.

8. Rozdrcené vaječné skořápky

Rozdrcením skořápek vajec a jejich rozprostřením kolem rostlin zamezíte vstupu hlemýžďů a slimáků k vašim rostlinám.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

1 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít