skalka

Jak si založit na vaší zahradě skalku a jaké rostliny jsou vhodné do skalek

Snad každý by chtěl mít na své zahrádce skalku, která upoutá na první pohled. Je to část zahrady, která se skládá z kamenů a speciálních rostlin – skalniček, kterým svědčí právě místo na kamenech, které jsou vyhřáté od sluníčka. Velkou výhodou skalek je i to, že je můžete umístit do jakékoliv zahrady, ať již malé, či velké, rovné, či ve svahu, vždy však nejlépe na slunce a na jižní stranu.

Jak založit skalku

Pro skalku je dobré vybrat hned na začátku zakládání zahrady vhodné místo. Máte-li takové místo na slunné jižní straně, máte vyhráno. Ale jinak lze samozřejmě skalku umístit i na východ či západ, jen na stinné severní straně by se skalničkám příliš nedařilo. Skalničky nejsou příliš náročné na půdu, takže stačí půda písčito-hlinitá s málo živinami. Aby rostlinám nezahnívaly kořeny, je obvykle nutné umístit na dno skalky drenáž z kamínků. Na skalku ale potřebujete také dostatek velkých či malých kamenů, které můžete rozmístit libovolně, nebo do nějakého obrazce, vytvořit zídku, nebo dokonce schody – v tomto ohledu se fantazii meze nekladou.

skalnička - Jak si založit na vaší zahradě skalku a jaké rostliny jsou vhodné do skalek

Jaké rostliny zvolit jako skalničky

Skalničky je poněkud obecný název pro všechny rostliny, které jsou vhodné do skalek. Obecně se jedná o rostliny trvalé, které vyžadují slunnou polohu. Jako skalničky se tedy hodí: netřesky, rozchodníky, cymbálek, kosmatec, lomikámen, levísie, trávnička, dračík, mateřídouška, orlíček, hořec, hlaváček, jaterník podléška, protěž, levandule, kamzičník a další. Záleží vždy samozřejmě na vašich preferencích, na velikosti skalky a na nárocích jednotlivých rostlin. Do skalky je možné umístit i jarní cibuloviny (tulipány, narcisy), které vám zkrášlí skalku v prvních jarních měsících, ovšem cibulky pak musíte na léto vyndat, aniž byste porušili ostatní rostliny.

Jak o skalku pečovat

Na skalce je nejnáročnější její založení. Péče o hotovou skalku je již opravdu maličkost. Za přílišného sucha potřebují rostlinky samozřejmě zalévat. Čas od času je potřeba skalku plít, aby plevel nezahubil ostatní květiny. Na podzim musíme náchylnější rostlinky přikrýt, a to nejlépe chvojím. Sníh sám o sobě skalce neublíží, naopak chrání rostliny před mrazem. Jen pokud by byl mokrý, hrozí, že nám rostlinky poláme – takže těžký mokrý sníh z rostlin setřeseme.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít