Koupili jste si ananas a zbyla vám z něj růžice s listy? Zkuste ji zasadit podle našeho návodu a vypěstovat si domácí ananas.
Jak vybírat ananas v obchodě, aby vám z růžice vyrostla nová rostlina
Začátek a klíč k úspěchu je opravdu již při nákupu plodu. Snažte se o to, aby byl co nejzralejší a listy co nejčerstvější. Nezáleží tolik na pravidelnosti či kráse ananasu, ale právě na jeho zralosti a čerstvosti.
Jak postupovat při sázení
Nejprve je potřeba odkroutit růžici listů od plodu. Je to vhodnější způsob než odříznutí, protože část dužiny, která by na růžici zbyla, je potom náchylná k zahnívání. Růžici omyjte pod tekoucí vodou a poté otrhejte malé spodní lístky. Takto připravenou růžici dejte do sklenice s vodou (voda musí být měkká, nejlépe dešťová, převařená či destilovaná), a to tak, aby spodní část byla ponořena tak 2 cm do vody. Za jeden až dva měsíce byste měli vidět mnoho bílých kořínků. Poté rostlinku opatrně zasaďte do přiměřeně velkého květináče do substrátu, který se bude skládat ze zahradnického substrátu a říčního písku v poměru 2:1.
Jak o ananas pečovat
Ananasovník dejte na okno na slunné místo. V létě jej můžete letnit, ale tak, aby na něj nedopadalo přímé letní slunce. Nejvíce mu bude svědčit východní strana v polostínu. Na zimu je třeba umístit jej doma, nejlépe do zimní zahrady, kde teplota nespadne pod 15 °C. Pozor také na to, že ananasovník dorůstá poměrně velké výšky, některé listy až 1m, a tak potřebuje hodně prostoru. Na koncích listů jsou drobné háčky, o které by se mohly zranit zejména děti.
Zálivka je nutná celoročně, avšak vždy je potřeba nechat substrát nejprve vyschnout, aby kořeny nezahnívaly. Dále je nutné celoroční hnojení, můžete použít tyčinkové hnojivo či tekuté hnojivo pro orchideje a bromelie. Ananasovník by při dobrém zacházení měl začít plodit třetím rokem. Poté dozrání plodu trvá 5–6 měsíců a plodová růžice vytváří odnože. Růžice, která jednou plodila, již neplodí, takže další rostliny vytvořte z odnoží nebo zasaďte novou odkroucenou růžici z plodu.
Choroby a škůdci
Velkou výhodou ananasu je, že netrpí na žádné choroby či škůdce, takže nejčastější chybou pěstitelů je příliš hojná a častá zálivka, málo prostoru pro pěstování anebo letnění na přímém slunci. Když se těchto chyb vyvarujete, budete se svým pěstitelským úsilím nadmíru spokojeni.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz