letni napoje

Bylinky do letních drinků. Můžete se nechat inspirovat

Léto je období, kdy si s chutí připravíme vychlazený nápoj. Lahodný drink vykouzlíme i z bylinek, které si můžeme vypěstovat doma. I pár bylinek postačí k tomu, aby se z obyčejné vody stal osvěžující a voňavý nápoj. Kromě známých bylinek jsou k dostání i méně obvyklé a exotické druhy.

Druhy bylinek

Šalvěj ananasová (Salvia rutilans ´Pino´) je exotická šalvěj s vůní ananasu. Má zářivě červené květy, které se objevují až do časné zimy a lákají motýly. Pochází z Guatemaly a Mexika. Pěstuje se v květináči jako přenosná rostlina. Od jara do podzimu může být umístěna na slunném místě v zahradě. Květy a listy se využívají do sladkých pokrmů a osvěžujících nápojů. Lze ji využít i do džemů nebo potpourri či usušit.napoje - Bylinky do letních drinků. Můžete se nechat inspirovat

Šalvěj medový meloun (Salvia elegans ´Mello´) je šalvěj, která voní po zralých melounech. Pochází z latinské Ameriky, pěstuje se v květináči, na zimu schováme do interiéru. Květy a listy se využívají k dekoraci sladkých pokrmů a nápojů, do ovocných salátů. Listy se dají usušit a připravit z nich čaj.

Čokoládová máta (Mentha x piperita ´Chocolade´) je vyšlechtěna z máty peprné. Listy má tmavší a ucítíme z nich čokoládové aroma. Je mrazuvzdorná, dorůstá výšky 20 – 50 cm. Používá se do čokoládově – mentolových bonbonů, do letních drinků i jako osvěžující koupel.

Marocká máta (Mentha x spicata ´Maroccan´) pochází ze severní Afriky, má vysoký obsah mentolu a je sladká. V Africe z ní připravují silný čaj, který se už nemusí sladit. Může se pěstovat venku, přezimuje. Je vhodná do moučníků a nápojů, které jsou velmi osvěžující. Lze připravit i koupel. Slouží k dekoraci pokrmů.

Jahodová máta (Mentha species ´Almira´) je mezi mátami novinkou, má svěží aroma po čerstvých jahodách. Je vhodná nejen do čaje, ale i do sirupů, které chutnají dětem. Je výborná do ovocných moučníků a letních drinků.

Mandarinková meduňka (Melissa officinalis ss. Altissima) je bylinka, která má všechny účinky meduňky a navíc voní po zralých mandarinkách. Vyrůstá do výšky 50 – 80 cm. Hodí se k přípravě chutného čaje, v létě ledového, ale také ke koupelím.

Citronová meduňka (Melissa officinalis ´Lemon balm´) je druh meduňky, které kromě typického aroma je obohacen o silice vonící po osvěžujících citronech. Je výborná pro přípravu ledového čaje, letních nápojů i čajů.

Mexická limonádová bylinka (Agastache mexicana) je bylinka pocházející z Mexika, voní po fenyklu, mátě, citronu a kandovaném ovoci. Z bylinky se v Mexiku hojně vyrábí lahodný nápoj nebo sirup. Používají se čerstvé i sušené květy a listy.

Tymián s vůní růží a vína (Thymus ´Caborn wine and roses´) je bylina pocházející z Mexika, která voní po růžích a vínu. Tato bylinka se zvláštní kombinací vůní je patentově chráněná. Kromě osvěžujících nápojů se dá využít i v kuchyni, k masu, naložit do olivového oleje, do sorbetů.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

18 − 18 =