Každoročně se někteří z nich objevují v našich zahradách a jejich výskyt nám zrovna nepřináší potěšení. Ano, řeč je o škůdcích, kteří si pochutnávají na naší pracně vypěstované zelenině. Kteří to jsou a jak proti nim bojovat?
Dřepčíci
Jsou drobní, asi 2–3 mm velcí skákající broučci. Najdeme je zejména na mladých rostlinách všech brukvovitých zelenin, na ředkvi i na ředkvičce. Poznáme je nejen podle přítomnosti broučků, ale i podle dírkovaných listů. Pokud nezasáhneme, budou listy zcela sežrané a rostliny uhynou. Dobrou prevencí proti těmto broučkům se jeví udržovat půdu stále vlhkou a dobře je kypřit, broučkům znesnadní pohyb i mulčování. Další možností je také dopředu namořit osivo. Při výskytu brouků stříkáme chemickým postřikem (Decis, Karate).
Chřestovníček obecný
Malý brouček asi 0,5 cm dlouhý je červený, žlutý nebo červenočerný. Brouci i larvy ožírají zejména listy chřestu. Účinné jsou chemické postřiky (Karate, Calypso).
Krtonožka obecná
Krtonožka žije v chodbičkách pod zemí a žere podzemní části mnoha druhů zeleniny. Je nutné najít podzemní hnízda a mechanicky zničit vajíčka či larvy. Lze zakoupit i speciální návnady, které si krtonožky zanesou samy do hnízd.
Květilka cibulová
Larvy tohoto brouka vyžírají zelené výhony mladých cibulí. Rostliny pak chřadnou a odumírají. Dobrou prevencí je smíšená výsadba, raný výsev cibulí a včasné odstraňování napadených rostlin.
Molice
Bílý hmyz velikosti asi 1,5 mm. Vyskytuje se zejména na spodní straně listů, zejména na okurkách a rajčatech ve sklenících. Listy následně žloutnou a vadnou. Stříkejte několikrát postřikem proti molicím (Fast, Mospilan).
Mšice
Mšice napadají mnoho druhů rostlin, vytvářejí kolonie na listech, mladé výhony a listy jsou znetvořené a kroutí se. Mšice mají mnoho přirozených nepřátel (slunéčko sedmitečné, vosičky, larvy zlatooček, larvy pestřenek). Pokud je právě na zahradě nemáte, vyzkoušejte povolené postřiky .
Svilušky
Žlutaví a červenaví broučci jen stěží spatřitelní lidským okem se usídlují na spodní straně listů, zejména okurek a fazolí. Listy pak předčasně žloutnou. Vhodným preventivním opatřením je častá zálivka, která udržuje i vzduch v okolí rostlin relativně vlhký.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Zdravím Vás.
Byl bych moc rád,kdyby jste nám řekli něco bližšího k prostředku na likvidaci krtonožek -kde se dá objednat neb koupit . Děkuji Novotný
dobrý den, viete niečo k danej teme na krtonožky?
dakujem
zdravím, písali ste o návnadách na krtonožky, vedeli by ste to prosim upresniť ?
dakujem