zimní truhlík

Jak v zimě zaujmout pozornost okenními truhlíky?

Domníváte se, že v zimě nelze upoutat náležitou pozornost impozantní krásou okenních truhlíků? Máte truhlíky spojené se záplavou kvetoucích rostlin v jarním a letním období? Věřte, že si můžete vyzdobit truhlíky i v zimě a lákat k pohledu kolemjdoucí. Stejně tak se pokochat svou tvorbou, která nejvíce potěší. Říkáte si, proč mít vyzdobené truhlíky v zimě, když v nich nelze mít rostliny, neboť by nepřečkaly zimu?

I v zimě lze mít v truhlíku rostliny

Je třeba si uvědomit, že jsou k dispozici odolné rostliny, které přečkají venku bez problému zimu, nejedná se jen o ty vysazené do volné půdy. Použít můžete buxus, břečťan, tis i nejrůznější miniaturní varianty jehličnanů.

A také nikde není dáno, že musíte do truhlíků dát jen vysazené rostliny, ale můžete použít pestrou škálu přírodních materiálů, které je možné velmi snadno dekorovat prostřednictvím snadného a jednoduchého zapíchnutí.

Přírodní verze

V tomto případě je ideální jako základ vypichovaného truhlíku zvolit větší množství jehličin, jakéhokoliv druhu. Neobávejte se kombinace borovice se smrkem či jedlí. Perfektní volbou jsou větvičky z túje. Zde máte záruku, že vám neopadá jehličí a výzdoba odolá jakémukoliv počasí. Dále můžete zvolit i větvičky cesmíny, tisu, jmelí apod. Velmi dobře vypadají modřínové větvičky, na kterých ještě zůstaly i šišky.

Pro oživení lze požít různě barevné bobuloviny. Dobrou službu prokážou například kaliny, šípky, větévky hlohu, dřín apod. Zpestření poskytnou usušené květy hortenzie na pevné stopce, které díky tomu velmi dobře zapíchnete do truhlíku s hlínou. Určitě využijte dalších darů přírody, jako jsou šišky, žaludy, kaštany. Dále je dobrá k aranžování celá skořice, sušené ovoce apod.

Kombinace přírodního materiálu s umělým

Přírodní prvky můžete protnout s nějakou tou umělou pomůckou, jako je například vánoční hvězda, plastové sněhové vločky, dekorační jablka. Záleží jen na vás, jak chcete dekoraci zimního truhlíku pojmout. Můžete použít k výzdobě i červené mašle apod. Pokud jste milovníci světýlek, můžete i do truhlíku použít venkovní světýlka a dopřát si podívanou. Nápaditosti se meze nekladou.

Dekorace bez rostlin

Není pravidlem, že truhlíky v zimě musí být vyzdobeny chvojím apod. Vyzkoušejte alternativu v podobě čajových svíček v různých skleničkách či skleněných nádobách, svícnech. V rámci bezpečnosti však nedoplňujte truhlík o další prvky, jako jsou právě rostliny, chvojí, atd.

Zimní truhlík coby krmítko pro ptactvo

 Přírodní variantu truhlíku lze doplnit i o něco k snědku pro zpěvné ptactvo. Do truhlíku můžete vložit keramické pítko, do kterého dáte slunečnicová semínka coby vhodnou potravu pro malé opeřence. Věřte, že vám budou za tuto službu vděční a vy si můžete na oplátku užít podívanou na ně, jak budou vesele zobat z vašeho okenního truhlíku.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář