Zimní zahrada, která přímo nasedá na dům či byt, je krásným prostorem, kde můžete trávit čas nejen přes zimu. V takovémto „skleníku“ můžete pěstovat i rostliny, které vyžadují specifické podmínky, zejména co se týče světla a tepla.
Jaké druhy zimních zahrad známe
Zimní zahrady si můžete pořídit dřevěné (podobné jako pergola, jen mezičásti budou skleněné). Další možností jsou hliníkové zimní zahrady – rámy jsou z hliníku, okna skleněná, hliníkový rám lze posunout. Asi nejdražší záležitostí je čistě skleněná zahrada (skleník), kde jsou některé části také posuvné. Zimní zahradu můžete mít vedle domu, ale v podstatě i vedle bytu – takovým příkladem je zasklená lodžie.
Vytápěné vs. nevytápěné
Zimní zahrady, které jsou přilehlé k domu, mohou být jak vytápěné, tak nevytápěné. V těch vytápěných můžete dosáhnout vyšších teplot jak v létě, tak v zimě a lze zde pěstovat i tropické rostliny. Ty nevytápěné budou částečně zahřívané z domu, částečně od slunečních paprsků dopadajících na sklo – z tohoto důvodu je lepší zimní zahradu situovat na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní část.
TIP: Vychutnejte si blahodárné účinky venkovní infrasauny v pohodlí vaší zimní zahrady.
Jaké rostliny jsou vhodné do zimní zahrady
Do zimní zahrady jsou vhodné všechny sukulentní rostliny ze subtropických oblastí, bylinky z jižních oblastí, fíkovníky, fuchsie, aloe, ananasovník, různé druhy palem, ibišek, gránátovník, begonie, banánovník, orchideje…
Eonium
Zástupcem sukulentních rostlin vhodných pro zimní zahrady je například eonium (Aeonium). Jedná se o druh sukulentních rostlin z čeledi tlusticovité, které v přírodě nejčastěji rostou na Kanárských ostrovech a na Madeiře. Dužnaté listy rostou na krátkém stonku a rostlinka kvete nejčastěji bíle nebo žlutě.
Rozmarýn, tymián, levandule
Všechny tyto bylinky pocházející z teplých oblastí jižní Evropy jsou do zimní zahrady jako stvořené. Budete je mít nejen na okrasu, ale také rovnou jako zásobárnu koření do kuchyně.
Fíkovník
Zimní zahrada je jedinou zárukou, že vám fíkovník přes zimu nezmrzne. Tady se mu totiž bude dobře dařit celoročně a s velkou pravděpodobností bude i plodit a hlavně dozrávat. K tomu bude potřebovat plné slunce.
Fuchsie
Fuchsie mají raději polostín a potřebují k růstu a kvetení úrodnou, vlhkou a dobře propustnou půdu. Vybrat si můžete z mnoha druhů – fuchsie magellanská, fuchsie větvená, fuchsie zářivá. Některé kultivary jsou přímo přehlídkou barevnosti květů (Pink Marshmellow, Winston Churchill).
Aloe
Aloe vydrží i pěstování v bytě, ale v zimní zahradě se můžete těšit na to, že vyroste do větší výšky. Budete tak moci dobře zpracovávat jeho ztluštělé listy jako léčivku.
Ananasovník
Ananasovník je tropická rostlina z čeledi broméliovitých. V zimní zahradě zkuste pěstovat hlavně Ananas comosus, protože má nejchutnější plody. Potřebuje plné slunce, propustnou půdu a střední zálivku.
Ibišek
Ibišek pěstovaný doma a letněný v letních měsících venku také dokáže kvést i 2x do roka, avšak ibišek pěstovaný v zimní zahradě pokvete zcela jistě vícekrát. Potřebuje slunce či polostín (není dobré, když na něj svítí přímé polední slunce, protože mu pálí listy), propustnou půdu a dostatečnou zálivku zejména v době květu.
Granátovník
Granátovník, jinak též marhaník (Punica) z čeledi kyprejovité pochází původně ze Středozemí. Má krásné červené květy a jedlé plody. Potřebuje plné slunce, propustnou půdu a dostatek živin.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz