slamenka

Sušené květiny můžete využít i jako vánoční dekoraci

Co by to bylo za sušené květiny, kdybyste je nemohli použít na Vánoce? Fantazii se meze nekladou, a kdyby vás zklamala, přinášíme vám několik nápadů.

slamenka listenata - Sušené květiny můžete využít i jako vánoční dekoraci

Zdroj foto: C T Johansson, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons  Slaměnka

Slaměnka/smil listenatý

Slaměnka neboli smil listanatý (lat. Helichrysum bracteatum) je asi naší nejznámější květinou pěstovanou zejména na sušení. Má mnoho kultivarů a její květy mohou mít barvu od bílé, přes žlutou, oranžovou až po červenou. Měli byste ji řezat v okamžiku, kdy se rozvíjejí vnější listeny a celý květ je ještě ve tvaru koule. Sušit se doporučuje pomalu a na větraném místě, aby neztratila barvu.

A co se slaměnkami na Vánoce?

Jednotlivé květy můžete přestříkat jakýmkoliv bezbarvým lakem, aby vám barva vydržela co nejdéle. Potom už můžete s kvítky kouzlit. Je možné například slaměnky použít k dozdobení adventních nebo vánočních věnců, vánoční věnec můžete také vyrobit pouze za pomoci těchto kvítků – nalepujte jeden po druhém vedle sebe na korpus, až pokryjete celou plochu, a věnec pak zavěste na dveře. Přírodní vánoční ozdoby na stromeček získáte tak, že jednotlivé kvítky slaměnek navléknete na háček (háček vyrobený z kancelářské sponky) a zavěsíte na stromeček.

smilek - Sušené květiny můžete využít i jako vánoční dekoraci

Zdroj foto: Kevin Thiele from Perth, Australia, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons          Smilek Manglesův

Smilek Manglesův

Velmi podobné použití má i smilek Manglesův (Helipterum manglesii, syn. Rhodanthee manglesii). Jedná se ovšem o květ, který není plný jako slaměnka. Bude se tedy hodit do menších věnců, na jemnější ozdoby – například na ozdobnou větev ve váze na stole, jinak by tolik nevynikl.

limonium - Sušené květiny můžete využít i jako vánoční dekoraci

Zdroj foto: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                    Limonka

Limonka

Limonka nebo také krasatina, statice (lat. Limonium) je bíle, žlutě, červeně i modře kvetoucí kytička z čeledi olověncovitých. Samotná se bude dobře vyjímat ve váze (používá se i živá, nesušená), ale na Vánoce je můžete použít do věncových vazeb společně se slaměnkou, popřípadě smilkem, protože jejich barevné kombinace vždy upoutají pozornost.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář