zahrada

Jak mít soukromí i na malé zahradě a udržet si estetičnost i užitkovost

Možná máte jen malou zahradu, protože jste si jinou při dnešních cenách pozemků nemohli dovolit. To ovšem není důvodem k tomu, abyste zcela rezignovali na dostatek soukromí. Poradíme vám, jak toho dosáhnout, a přitom nezanedbat ani estetičnost a užitkovost zahrady.

Variabilní ploty

Ne všechny strany vašeho plotu musejí být stejné. Naopak – kouzlo vaší zahradě dodá střídání různých druhů plotů podle potřeby odclonit hluk apod. Například do ulice, po níž projíždí mnoho aut, si samozřejmě dejte kamenný plot nebo i betonovou zeď, nezapomeňte je ale nechat obrůst popínavými rostlinami. Plot se sousední zahradou zase můžete vytvořit z živého plotu anebo z konstrukce, kterou necháte prorůst popínavými růžemi.

První pomoc, než doroste živý plot nebo popínavé rostliny

Živý plot ani popínavé rostliny vám až na výjimky (fazol) nevyrostou za rok, avšak můžete si pomoci například tím, že na konstrukci prozatím zavěsíte bambusovou rohož. Jakmile rostliny dorostou, můžete rohož odstranit.

bambus - Jak mít soukromí i na malé zahradě a udržet si estetičnost i užitkovost

Clonění z výšky

Když bydlíte ve větším nebo menším městě, možná budete potřebovat i clonu z výšky, aby vám do zahrady nenakukovali zvědaví sousedé z vyšších pater. Pak vysaďte strom, který vyroste a bude vám stínit za horkých letních dnů i poskytovat soukromí. Hodí se např. buk, javor, nebo ovocné stromy (vyšší odrůdy jabloní či hrušní). Dokud strom nedoroste potřebné výšky, můžete stín i soukromí vytvořit pomocí velkého slunečníku.

Několik rad pro vytvoření živého plotu

  • Volte stálezelené jehličnany (thuje, jalovce, smrčky) nebo výrazné listnaté keře (buxus, zimostráz, dřišťál).
  • Nesázejte keře příliš blízko. Na to, aby plot dobře zahustily, potřebují mít dostatečné rozestupy a zejména je důležitý pravidelný řez.
  • Nově zasazené keře zalévejte i v zimě, pokud není dostatek sněhu a nemrzne.

 

TIP:

 
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář