S příchodem jara máte poslední šanci k nastartování bujného růstu trvalek. Tyhle krásky k našim zahradám neodmyslitelně patří. Milujeme zejména ty otužilé, které se na podzim zcela zatáhnou, zimu přečkají bez pomoci a na jaře se opět proberou k životu jakoby nic.
Abychom jim však s jejich brzkým růstem pomohli, neměli bychom určitě jejich záhony nechat ležet ladem. Pokud jste se o ně až dosud nezajímali, je na to právě teď ten nejvyšší čas.
Zbavte se stařiny, dokud k tomu panují vhodné podmínky
Správně by měly všechny zbytky suchých květů a stonků zmizet ze záhonu nejpozději ve chvíli, kdy ze země začnou rašit nové lístky. Ovšem pokud jste to ještě nestihli, nezoufejte. Stále ještě máte čas. Jen se budete muset vyhýbat mladým rostlinám. Udělejte to však hned – čím déle stařinu na záhonku ponecháte, tím efektivněji bude bránit novému růstu.
Aby se nerozvinuly obávané houbové choroby
Rzivost, padlí, skvrnitost – tyto názvy jste už určitě slyšeli. Ale možná vás překvapí, že jejich původce je třeba hledat právě v říši Fungi. Leckdy naneštěstí jejich šíření napomáháme nevhodnými podmínkami – třeba právě vysokou vlhkostí v neodhrabaných záhonech plných stařiny
Často jsou však základy tohoto problému položeny už na podzim, kdy dlouhotrvající vysoké teploty spojené s dešti přispějí ke hnití květinových srdéček nebo oddenků. A kdy je třeba zasáhnout? Jestliže se u vás rzivost, padlí a jim podobní objevili už v minulosti, pak nasaďte přípravky proti houbovým chorobám ještě před začátkem vegetační doby – tedy ve chvíli, na rostlinách (například růžích nebo rododendronech) nejsou ještě plně vyvinuté listy a nejlépe ani květy.
Další vývoj poté dobře pozorujte a objeví-li se potíže například v podobě skvrn na listech nebo hnědnoucích a usychajících řapíků listů, rychle zasáhněte.
Co byste měli vědět: přípravky aplikujte při dobrém počasí. Pozor si dejte zejména na déšť. Zaprší-li do dvou hodin od aplikování postřiku, budete muset celý proces pro jeho neúčinnost zopakovat.
Půdu mezi květinami dostatečně prokypřete
Jakmile vám na záhonku zbydou jen ostrůvky, jasně vymezující polohu jednotlivých trsů trvalek, prokypřete zeminu mezi nimi. Pomůžete tak jejich rychlejšímu množení i růstu později v létě. Zároveň také odstraňte všechny plevely a případné nečistoty.
K ruce si vezměte i dobře vyzrálý kompost
A na závěr posypte volná místa mezi trvalkami kompostem. Dodá rostlinám živiny, ovšem rovněž uzamkne v půdě tolik ceněnou jarní vláhu. Zabrání jejímu výparu i degradaci vlivem ostrých jarních větrů.
Při rozhazování kompostu se však snažte o to, aby ho co nejméně skončilo přímo na rostlinách. I on by mohl bránit jejich růstu, a navíc ještě podpořit hnilobu a další nežádoucí stavy. Bylo by škoda si nedostatečnou péčí zničit to, o co jste se celý rok tak pečlivě starali. Nemáte po ruce dobrý kompost? Nevadí. Určitě vám přijdou vhod i kvalitní hnojiva. Volte nejlépe ta granulovaná, jež se smíchávají s čerstvou zeminou v okolí rostlin. Ovšem vsadit lze i na tekuté prostředky. Jejich použití je sice trochu pracnější, ale pokud naše rady dodržíte, budou vám letos dělat trvalky takovou radost, jako nikdy dřív, uvidíte.
Trvalky si můžete také namnožit
Vhodné je zejména dělení trsů. To provádějte tak, že u každé rostliny najdete živou bázi i s kořeny a tu od mateřské rostliny oddělíte. Sazeniček můžete mít téměř kolik chcete, ale pamatujte si, že čím menší budou, tím více je poškozen jejich kořenový systém. Přesaďte je tedy nejprve na pár měsíců do vhodného květináče. Ten umístěte do studeného skleníku a mladé trvalky předpěstujte. Teprve poté je vysaďte na volný záhon. Uvidíte, jak se jim tu bude dařit.
———————Komerční článek———————