marulka rostlina

Marulka lékařská: Trvalka kvetoucí na podzim

Nejbarevnější je zahrada na jaře a v létě, jsou však trvalky, které rozzáří zahrádku i na podzim. Jednou z nich je marulka lékařská, která se podobá hluchavkám a voní po mátě. Setkáme se s ní hlavně v Itálii, kde je s oblibou využívána v kuchyni.

Marulka lékařská (Calamintha nepeta) se řadí do čeledi hluchavkovitých. Její výskyt je poměrně rozsáhlý, od Španělska ve Středozemí po Turecko. Najdeme ji ve Švýcarsku, Rakousku i Maďarsku. Vyskytuje se i v severní Africe a na Kavkaze. Můžeme se setkat i s názvem mátová saturejka.

Její výskyt je nejčastěji na pastvinách, suchých loukách, kamenitých svazích, ale i v podrostu řídkých lesů.

Marulka lékařská je vytrvalý polokeřík, dosahující většinou výšky 20 – 40 cm. Stonky jsou na bázi dřevnaté a porostlé chloupky. Nádherně a bohatě kvete. Květy vykvétají v úžlabí listů a ve vrcholových květenstvích. Mají známý, hluchavkovitý tvar. Jejich barva je bělavá až světle růžová. K dostání je i kultivar s modrými květy. Rostlina má příjemné, mátové aroma. Marulka začíná vykvétat v červenci a kvete i na podzim. Její sladký nektar láká motýly.

Jaké podmínky potřebuje marulka k růstumarulka - Marulka lékařská: Trvalka kvetoucí na podzim

Marulka je nenáročná a ozdobná trvalka. Vyhovuje jí slunné stanoviště, ale dobře toleruje i polostín. Zemina by měla být hlinitopísčitá a dobře propustná. Je vhodná do trvalkových a bylinných záhonů. Využívá se i jako lem záhonů či chodníků. Má hustý kompaktní růst a díky tomu se uplatní třeba jako solitér. Po odkvětu se může celý trs zastřihnout, omladí se a znovu vyraší. Rostlina je mrazuvzdorná. Nerozrůstá se po celé zahradě.

Využití v kuchyni

Vůně rostliny se podobá mátě a dobromyslu. Sušená se využívá jako koření do salátů, polévek, masa a zeleninových pokrmů.

Marulka se také využívá jako antiseptikum, stimulant a tonikum. Ke zklidnění žaludečních a nervových obtíží. Připravuje se z ní výborný čaj, který je přirozeně nasládlý.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář