Japonskou slivoň lze v teplých polohách pěstovat i na našich zahradách, mnohem častěji se však setkáte s produktem kvašení jejích plodů – umeoctem. Orientální medicína umeocet používá při mnoha neduzích, od těhotenských nevolností, přes potíže se zažíváním až po detoxikaci organismu. A uplatní se také ve stále oblíbenější japonské a čínské kuchyni.
V Japonsku byste ho sehnali pod názvem ume su nebo umeboshi (i když tak se častěji označují samotné švestičky) a nesmí chybět ve skříni žádné pořádné hospodyňky. U nás je zatím k dostání spíše v prodejnách zdravé výživy, jeho cena naštěstí není nijak závratná a vzhledem k množství pozitivních účinků za tuto investici rozhodně stojí.
Jak vlastně umeocet vzniká?
S trochou nadsázky lze říct, že jde vlastně o odpadní produkt. Na samém počátku totiž stojí japonské švestičky umeboshi (řazené taxonomicky mezi meruňky), natlačené do malé sklenice spolu s mořskou solí a listy perilly křivité. Vše se uzavře a nechá několik týdnů či měsíců (v krajním případě let) kvasit. A slitá tekutina se posléze prodává jako umeocet.
Mnozí jeho chuť popisují jako slaně-sladkou, jiní ho označují jako pikantní díky listům perilly. Na 100 % však lze říct, že je slaný (obsahuje přibližně 30 % soli). Takže až ho budete přidávat do jídla, počítejte s tím a předem pokrmy nesolte. Skvěle se hodí zejména ke smažené zelenině, tofu, rýži, kuskusu, těstovinám nebo ovocným salátům.
Náš tip – zálivka z umeoctu: dvě lžíce olivového olej smíchejte s ½ čajové lžičky umeoctu. Opepřete a použijte na listové saláty. Toto množství bohatě vystačí na velkou mísu.
A kde všude ho lze použít? Pokud máte salát, omáčku nebo třeba polévku, kam běžně přidáváte obyčejný, vinný nebo jablečný ocet, bude ume ocet přesně pro vás. Kromě zajímavé chuti se však může chlubit i mnoha dalšími pozitivními účinky.
Umeocet v čínské medicíně
Z hlavní cenných látek můžeme v umeoctu najít zejména:
- kyselinu citrónovou
- vápník
- draslík
- železo
Důležitá je hlavně ta první zmiňovaná, protože urychluje a zefektivňuje vstřebávání alkalických minerálních látek (např. železa, hořčíku) v tenkém střevu. Pokud tedy máte problém například s doplněním železa nebo vápníku z běžné stravy, může vám právě omeocet skvěle pomoci.
A nenechte se zmást, i když mezi jeho hlavní účinné složky patří kyselina, jeho působení na organismu není kyselé, ale spíše zásadité. Odkyseluje a pomáhá detoxikovat. Podporuje také střevní aktivitu a urychluje trávení, stimuluje funkce jater. A pár kapek octa každé ráno ve sklenici vody ulevuje od těhotenských nevolností bez jakéhokoliv rizika pro nenarozené dítě.
V asijské kuchyni je také používán pro svou schopnost regulace možné acidózy z nadměrné konzumace masa a mléčných výrobků. A známé jsou také jeho antibiotické a antiseptické účinky. Bojuje proti únavě a stresu (v zásadě již zmíněná detoxikace), umí ulevit při gastritidě a pálení žáhy a v kombinaci s dalšími prostředky pomáhá také při běžných bolestech hlavy a migrénách, uklidnění nervového systému a při kašli a nachlazení.
Jak užívat umeocet
Stejně jako oblíbenou citronovou šťávu s vodou užíváme i umeocet nalačno hned po probuzení, cca to nejlépe 20-30 minut před dalším jídle. Protože nepůsobí na organismus kysele, nebývá problém s následnými bolestmi žaludku, pocitem těžkosti nebo pálení žáhy. Doporučená koncentrace je 7-15 kapek rozpuštěných v jedné sklenici vody. Začínejte spíše s menší intenzitou a postupně přidávejte, a to nejlépe v rámci měsíce či dvou. Pro čistě detoxikační a posilující účely vám jedna lahvička umeoctu (prodává se obvykle ve standardním 250 ml balení) vydrží na několik měsíců. Oblíbíte-li si také jeho kulinářské využití, bude spotřeba samozřejmě větší.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz