monarda

Monarda je nádherně voňavá indiánská květina. Má také léčivé účinky

Monarda nejen nádherně voní, ale má i léčivé účinky. Je také známa pod českým názvem zavinutka. Voní nejen květy, ale i její listy. Pokud je dáte do vázy, provoní celou místnost.

Monarda patří do čeledi hluchavkovitých. Kvetou celé léto, láká včely i motýli. Původně se nacházela na severoamerických prériích, díky kolonistům se rostlina dostala i do Evropy. Indiáni dobře znali léčivé účinky byliny a připravovali z ní čaj. Rostlina je poměrně vysoká, dorůstá až do 150 cm. Monarda má více druhů.

Druhy monardy

Monarda citriodora  – barva květů je purpurově červená, dorůstá do výšky zhruba 80 cm.

Monarda didyma – dorůstá výšky 60-100 cm, barva květů je šarlatová.

Monarda ´Croftway Pink´ – má lososově růžové květy, výška je 120 cm.

Monarda ´Cambridge Scarlet´- výška rostlin je 80-100 cm, barva květů šarlatově červená.

Monarda ´Schneewittchen´ – barvu květů má bílou, výška je až 120 cm.

Monarda didyma - Monarda je nádherně voňavá indiánská květina. Má také léčivé účinky

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                Monarda didyma

Jak na pěstování monardy

Půda jí bude vyhovovat propustná, výživná. Stanoviště snese slunné i polostinné. Při výsadbě pamatujte, že se rozrůstá, jejím odnožím nechte dostatek volného prostoru. Semena vysejte v květnu nebo červnu, potřebuje dostatek vláhy a snese i mráz.

Do volné půdy je vhodná výsadba v červenci a srpnu. Staré rostliny je dobré na jaře nebo na podzim odstranit a to tak, že starý střed trsu odstraníte a vysadíte na nová místa mladší vnější části. Rostlina je náchylná na padlí. Po odkvětu rostlinu seřízněte, na jaře opět vyraší.

Má dlouhou dobu kvetení, tak se bude hodit do trvalkových výsadeb a jako předsadba pro vzrostlé stromy. Bude se lépe vyjímat ve společnosti vyšších rostlin. Hodí se i k řezu, krásně vám provoní místnost.

 Léčivé účinky

Léčí dýchací cesty, zmírňuje stres a menstruační potíže. Dává se na rány a zanícená místa. Koupel pomáhá revmatikům. Účinkuje při nespavosti a plynatosti.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář