tamarix

Slunečná a větrná místa v zahradě. Čím je lze osázet

Snad každý majitel jen trochu větší zahrady má na svém pozemku nějaké podobné místo. Zpravidla jde o volná prostranství třeba na dvorku, ale zákeřné větrné proudy se mohou tvořit i na místech, kde bychom to nečekali: za zahradními budovami, v okolí plotů apod. Naštěstí existuje hned několik půvabných zelených krásek, kterým tyto obtížně podmínky ani v nejmenším nevadí. Čím osázet slunečná a větrná místa v zahradě?

Samozřejmě, pokud je to možné, snažte se na větrném a slunném místě vytvořit jakési závětří, třeba v podobě pevného plotu nebo skutečně kvalitně ukotvených treláží. Ovšem pokud tuto možnost nemáte, zoufat opravdu nemusíte.

Tamaryšek se hodí jako větrolam a potěší i půvabnými květy

V našich podmínkách je tamaryšek (Tamarix) obvykle keřem nebo malým stromkem. Poznáte ho snadno podle nenápadných listů, přitisknutých ke stonku. Na jaře (období kvetení se liší podle kultivaru, počátek se zóny je však nejčastější) vás pak potěší množstvím drobných růžových květů. Vítr mu nevadí, rád mu nastaví záda a poskytne útulné zázemí mnoha jiným rostlinám. Velmi dobře také snáší řez a dá se tvarovat prakticky do jakékoliv podoby.

eryngium - Slunečná a větrná místa v zahradě. Čím je lze osázet

Eryngium

Máčka pro půvabné zahradní kontrasty

Na první pohled je máčka (Eryngium) opravdu pichlavá krasavice. Záhon obohatí svou zajímavou strukturou i tvarem a výrazný akcent sem vnesou i její barvy. Sehnat ji totiž můžete od bílé až po fialovou. Květy se skvěle hodí na sušení a po odkvětu je není třeba stříhat, pokud se této možnosti rozhodneme nevyužít. Poskytnou cenný úkryt mnoha druhům užitečného hmyzu. Vyžaduje ovšem dobře propustnou půdu, jinak jí v zimě hrozí přemokření a uhynutí.

centranthus - Slunečná a větrná místa v zahradě. Čím je lze osázet

Centranthus

Mavuň a záblesk středomoří

Vypadá vcelku domácky, přesto se k nám mavuň (Centranthus) dostala z jižních koutů Evropy. Jde o středně vysokou až vysokou trvalku, která potěší bohatými soukvětími trubičkovitých květů, v barvách od bílé až po téměř červenou. Aby dobře kvetla, sestříháváme ji až na jaře a zajistíme jí propustné stanoviště. Na přemokření je totiž stejně citlivá jako máčka.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář