Rádi mlsáte? Zkuste zdravější variantu. V obchodě běžně můžete zakoupit třtinový cukr, který je oblíbený pro svou příjemnou chuť. Stejně tak lze pořídit melasu, která vzniká při jejím zpracování a je perfektní na přípravu nápojů či pečiva. Obsahuje a prospěšné látky a méně kalorií. Cukrová třtina (Saccharum officinarum) je kulturní rostlina, která je známá již po tisíce let. Jako domácí zeleň je takřka velkou neznámou, což je způsobeno tím, že se nedá jako okrasná květina běžně zakoupit. Sehnat ji lze buď v některém šlechtitelském zemědělském podniku nebo ústavu, jenž se specializuje na výzkum užitkových rostlin. Další variantou je dovežení z exotičtějšího místa, kde se běžně vyskytuje na třtinových plantážích. Nebo zapátrat na internetu a odkoupit od pěstitele.
Cukrová třtina svým vzhledem připomíná rákos, ale vzrůstem ho však zcela převyšuje. Stébla dosahují výšky až pěti metrů a v průměru měří pět až sedm centimetrů. Uvnitř tvrdého stonku se ukrývá dřeň, která obsahuje sladkou šťávu a z té se po vylisování získává vařením cukr, ze zbytku hnědé melasy se ještě pálí rum.
Cukrová třtina vyrůstá ze země v trsech či se vysazuje do řádků. Během růstu spodní listy opadávají. Na konci vegetačního období zůstává na vrcholu rostliny jen okolo osmi listů. Tato víceletá rostlina kvete v latách stejně jako všechny lipnicové trávy. Uzralá semena velmi rychle ztrácí klíčivost, z tohoto důvodu se množí vegetativně osními řízky. A ty se vyzazují na pole v obdodí dešťů. Na plantážích rostliny nesmí kvést, protože těsně před tvorbou květních lat obsahuje cukrová třtina nejvíce sacharidů. Po sklizni se pole opět zazelená výhonky z kořenů.
Příjemná exotika v květináči
Cukrová třtina pěstovaná v květináči samozřejmě nedosahuje výše uvedených impozantních rozměrů, přesto je nepřehlédnutelná. Avšak samotná působí spíše neuspořádaným dojmem, až starší rostlina má více stébel a pyšní se bohatším trsem, jenž je zajímavější na pohled. Více než solitéra je třtina lepší do skupin rostlin, kdy tak například v létě lze umístit ven na balkon, kde ji můžete sestavit do skupiny s nižšími a barevnými letničkami, kde bude dokonalá coby do pozadí. Uplatnění najde i v zimní zahradě.
Aby se rostlina ujmula je nutné mít čerstvou třtinu, která je typická svým žluto-zeleným zbarvením. Oproti tomu vyschlá se projevuje našedlou barvou. Pro zasazení není třeba mít celou rostlinu, ale stačí jen řízek, tj. část stébla mající dva až tři kolínka neboli uzly, z nichž pak po zasazení vyrostou kořeny a nové výhony.
Do květináče je třeba dát směs písku a rašeliny a do ní zapíchnout dostatečně hluboko zlomek stébla tak, aby alespoň jeden uzel byl zcela v zemi. K vyvinutí kořenů musíme udržovat zem v co možná nejvyšší teplotě. Toho docílíte tak, že postavíte nádobu blíže topení. Nutná je zálivka, ale pozor na přemokření, to by řízek uhnil.
Velmi důležitá je dostatečně vysoká vzdušná vlhkost, které dosáhnete přiklopením vysoké sklenice na květináč. Můžete také přetáhnout přes řízek mikrotenový sáček, který ovážete okolo květináče. Kořeny lze očekávat za dva až tři týdny. Rostlinu rovněž můžete umístit do skleníku.
Jakmile rostlina vyrazí nové výhony, lze ji umístit na vybrané místo, ale nadále potřebuje dostatek tepla i světla. Stejně tak rostlina potřebuje neustále vysokou vzdušnou vlhkost, proto je nutné časté rosení a květináč postavte na misku s vlhkým štěrkem či drobnými oblázky. Nezapomeňte jednou za dva týdny hnojit kombinovaným hnojivem. Je nutné každoroční přesazení.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz