sluncovky

Sluncovka kalifornská – rozsvítí každou zahradu

Sluncovka kalifornská je symbolem státu Kalifornie. Květy mají velmi intenzivní barvy, miluje slunce a teplo. Právě sluneční paprsky potřebuje k tomu, aby se květy rozevřely. Po výsevu se dočkáte pestrých květů už za několik týdnů.

Sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) pochází z Kalifornie a je také jejím symbolem. Někdy se můžete sluncovka - Sluncovka kalifornská – rozsvítí každou zahradusetkat i s názvem kalifornské máčky. Má členité listy, které zůstávají na rostlině až do podzimu. Květy jsou pestré a barvy intenzivní, mohou být zbarveny do růžové, oranžové, žluté, bílé, často jsou dvoubarevné. Většinou se otevírají před polednem a zavírají po čtvrté hodině odpolední. Pokud je špatné počasí a málo slunečního svitu, zůstávají uzavřeny, chrání si tak pyl, kterému nesvědčí vzdušná vlhkost a mokro. Tvarem jsou podobné máku. Vyrůstají do výšky přibližně 20-80 cm, květy vykvétají v červnu a kvetou až do podzimu. Po odkvětu vznikne plod – tobolka.

Své krkolomné rodové jméno získala po slavném J. F. Eschscholtzovi – lékaři, zoologovi, botanikovi a entomologovi-

Jak sluncovku pěstovat

Rostlinu vyséváme v březnu a dubnu a to přímo na venkovní stanoviště, sluncovky nesnáší přesazování. Balíček semínek je běžně ke koupi. Půdu před výsevem můžeme nakypřit a zlepšit propustnost hrubým pískem nebo kamennou drtí, sluncovkám svědčí dobře propustná půda. Semínka hustě rozhodíme po půdě a zavlažíme.

První květy vykouknou už po několika týdnech od výsevu. Nehnojíme je, zavlažujeme při déle trvajícím suchu. Nepřesazujeme, mají kůlovitý kořen, který špatně snáší přesun. Velmi dobře vysemeňují sami, další rok se můžete setkat s novými rostlinkami i na nečekaném místě.

Vysazuje se na suché a štěrkové partie zahrady, do skalek, zídek, svahů, ale své uplatnění najdou i v pestrém letničkovém záhonu. Velmi dobře snáší sucho.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít