jahoda

Měsíční jahody, jsou stále – plodící a sklízet můžete ještě letos

Měsíční jahody se podobají lesním jahodám, chutí, vůní i vhledem. Nezaberou příliš místa, lze je pěstovat i na balkoně. Lahodné plody můžete sbírat celou sezónu.

Jahody patří k velmi oblíbenému druhu ovoce a mnozí si bez nich nedokáží představit léto. Měsíční jahody jsou drobné a velmi připomínají lesní jahůdky. Navíc plodí po celé léto a snadno je vypěstujete ze semen. Na zahradě se dají pěstovat jako celé podrosty, pokud ale nemáte dostatek místa nebo zahradu, na balkoně nebo terase se také dočkáte úrody.

Odrůdy jahod

Starší je odrůda Rujana, vůní i plody připomíná lesní jahody, ale jsou o něco větší. Plody se sklízí od června do prvních mrazů. Dorůstá výšky 15-20 cm.

Novější odrůda Temptation, která má střední plody a úrody se dočkáte poměrně rychle. Hodí se do truhlíků.

jahody - Měsíční jahody, jsou stále - plodící a sklízet můžete ještě letos

Jak měsíční jahůdky pěstovat

Semena se vysévají do misek nebo sadbovačů během února nebo března, na venkovní stanoviště se umísťují v dubnu, lze je však vysévat i později. Substrát by měl být propustný, humózní. Jakmile vyklíčí a povyrostou, přesaďte je do samostatných květináčů. Sazeničky potřebují co nejvíce světla a dostatek vláhy. Zavlažování by mělo být pravidelné a rovnoměrné. Sluneční paprsky jahůdky potřebují zvláště v období zrání plodů, prospěje jim také pravidelné přihnojování. Za deštivého počasí vylévejte přebytečnou vodu, aby jahůdky neuhnily.

Výsev je možný i později, jen jahůdky budou pravděpodobně plodit další rok. V zimním období stačí truhlík přikrýt chvojím, ale lepší je přenést jahůdky do chladnější a světlé místnosti. Ani v zimě nezapomínejte na mírnou zálivku, často se stává, že jahůdky vyschnou.

Pěstování jahůdek na zahradě

Jahody vysaďte na slunečné místo do sponu 30×30 cm, v truhlíku lze hustěji. Půda by měla být kyprá a obohacená kompostem. Než se rostliny pořádně rozrostou, zeminu okolo nich mulčujte listím, slámou nebo štěrkem. V období květů a plodů nenechte jahůdky vyschnout, do zálivky můžete přidat hnojivo. Když budete jahůdky pravidelně sklízet, podpoříte násadu a tvorbu nových květů.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít