Hořčice není jen plnotučná, křemžská či dijonská. Samotná hořčičná semínka obsahují mnoho antioxidantů, stopových prvků i omega-3 mastné kyseliny, čímž se mohou řadit mezi skutečné elixíry života.
Odkud pochází
Hořčice sama o sobě pochází z Asie, poprvé byla pěstována v Indii již v dávném starověku. Díky obchodníkům se pak dostala do dalších starověkých říší (Palestina, Egypt, Řecko a Řím). Dnes se pěstuje hojně po celé Evropě (zejména Francie, Německo, Švýcarsko), ale i v USA.
Jak je to s druhy hořčice
Jistě jste si všimli, že není jen jedna hořčice. Ve skutečnosti se jedná o několik příbuzných rostlin – hořčici setou neboli bílou (Sinapis alba), hořčici černou neboli brukev černou (Brassica nigra) a hořčici sareptskou neboli brukev sítinovitou (Brassica juncea). Nejjemnější z nich je bílá hořčice, nejostřejší pak černá hořčice. A například kremžská hořčice se vyrábí se semen bílé a černé hořčice.
Co hořčičná semínka obsahují
Jsou významným zdrojem antioxidantů, čímž nás chrání před nemocemi, jako je např. rakovina. Dále obsahují omega-3 mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují srdeční a cévní činnost. A kromě toho v nich nalezneme ještě selen a hořčík, jež působí preventivně proti zánětům.
Jaké mají semínka léčebné využití
Vnitřně se používají pro léčbu astmatu, bronchitidy, migrény, zápalu plic, bolesti zubů, svalů, epilepsie… Také pomáhá trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. Zevně pomáhá při koupeli proti studeným nohám, přikládá se jako obklad na rány nebo na hadí uštknutí. Hořčicový olej je možné použít na masáže.
A co v kuchyni
Hotovou hořčici samozřejmě používáme samostatně, nebo ji přidáváme do majonéz, salátových dresinků, zálivek, marinád, omáček či polévek. Hořčičné semínko se přidává do nakládaných okurek.
Pěstujete-li hořčici setou na své zahradě, zaryjte ji na podzim do půdy, slouží jako zelené hnojivo.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz